Darmowy kurs języka polskiego - jako języka obcego planowany początkowo był dla 20-30 osób. W odzewie na propozycję szkoły w kilka dni zgłosiło się blisko 60 chętnych, a obecnie jest ich już 80.
- Pomysł, jako forma wsparcia uchodźców powstał w prywatnej szkole językowej Green, która koordynuje całą akcję. Jeden z jej lektorów naucza polskiego dwie grupy. Do inicjatywy dołączyły jeszcze trzy wolontariuszki w roli lektorów (każda prowadzi swoją grupę) oraz darczyńcy, którzy zaopatrzyli uczniów w kserokopie podręczników i ćwiczeń, notatniki i długopisy. Dzięki przychylności wiceprezydenta miasta oraz dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6, lekcje odbywają się w komfortowych warunkach w tej właśnie szkole - opowiada Mirosława Adamczyk, która doskonale zna język ukraiński oraz rosyjski.
Pierwsze zajęcia wystartowały 30 marca. Uczęszcza na nie łącznie ok. 80 osób. Kurs podstaw języka polskiego obejmuje 8 lekcji trwających pełną godzinę. Spotkania odbywają się raz w tygodniu. Po każdej lekcji uczestnicy otrzymują materiały do pracy w domu, by mogli systematycznie pracować samodzielnie do następnych zajęć.
- Zajęcia obejmują podstawowy poziom nauki od zera tak, aby choć trochę ułatwić osobom z Ukrainy orientację w języku polskim, porozumiewanie się na podstawowym poziomie i dać zaczątek do nauki języka na kolejnych poziomach. Są uczestnicy, którzy rozumieją co nieco po polsku, jednak znaczna większość stawia w tym obszarze pierwsze niepewne kroki. Bardzo pomocna w komunikacji jest znajomość języków ukraińskiego i rosyjskiego u dwóch lektorek. Jedna z nich jest Ukrainką mieszkającą od jakiegoś czasu w Kędzierzynie-Koźlu - dodaje Mirosława Adamczyk.
Wolontariusze - nauczyciele wkładają całe serca i ofiarują swój czas i zaangażowanie w to wsparcie. Dzięki tym spotkaniom jednemu z uczestników udało się pomóc w znalezieniu pracy w swoim zawodzie.
- Dla osób, które dołączyły do mojej grupy dopiero od drugiej lekcji zostało zorganizowane dodatkowe spotkanie, by nadrobić materiał tak, aby mogły dorównać do reszty grupy. Wszyscy uczniowie chętnie przychodzą na lekcje, wykazują się aktywnością i sumiennie pracują. To nas bardzo cieszy i motywuje do działania. Chętnych do nauki polskiego od zera jest więcej. Od przyszłego tygodnia ruszają lekcje z kolejną grupą. Te zajęcia będą odbywać się z kolei w nowopowstałym Centrum Pomocy Socjalno-Psychologicznej Feniks, założonym przez mieszkających w Kędzierzynie-Koźlu Ukraińców. Tu również zajęcia (prowadzone przeze mnie na zasadzie wolontariatu) będą bezpłatne, a materiały do nauki zapewnione przez jedną z lokalnych firm - podkreśliła Mirosława Adamczyk.
Wolontariusze, którzy zdecydowali się na pomoc i bezpłatne nauczanie, to: Katarzyna Czapla - nauczycielka języka polskiego w jednej z kędzierzyńsko-kozielskich szkół, Khrystyna Kokhanevych - Ukrainka mieszkająca od kilku lat w naszym mieście, Mirosława Adamczyk - znająca dobrze języki ukraiński i rosyjski, Dorota Nogala - szefowa szkoły językowej Green oraz Krzysztof Zachowski - lektor języka angielskiego ze szkoły Green.
Napisz komentarz
Komentarze