poniedziałek, 20 maja 2024 09:08
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ile osób mogą zabezpieczyć schrony w Kędzierzynie-Koźlu? WIDEO

Według inwentaryzacji przeprowadzonej przez Państwową Straż Pożarną obecnie w Polsce jest ok. 2 tys. schronów z miejscem dla 300 tys. osób, blisko 9 tys. ukryć z miejscem dla 1,1 mln osób, a także 224 tys. miejsc doraźnego schronienia, w których jest miejsce dla nawet 47 mln osób. Jak sytuacja wygląda w Kędzierzynie-Koźlu?
  • Źródło: Bunker King
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

- 24 kwietnia 2022 na prośbę widzów zrobiłem krótki filmik pokazujący w sposób ogólny stan schronów na terenie miasta. Dziś wracam do tematu bo pojawiły się nowe kwestie prawne z tym związane. Prawie dwa lata temu kończąc film powiedziałem, że powinniśmy wykorzystać drugowojenną infrastrukturę dodając żebyśmy remontowali i budowali schrony. Niestety od tamtej pory niewiele się zmieniło, poza rozporządzeniem które przygotowało MSWiA dotyczącym obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Regulacja ta określa między innymi warunki techniczne takich obiektów, oraz zasady ich projektowania i budowy. Według założeń schrony i ukrycia mają zapewnić ochronę dla 50 proc. ludności kraju - tłumaczy Sławomir Wilkowski z Kędzierzyna-Koźla, który jest twórcą kanału "Bunker King" i lokalnym miłośnikiem historii.

Wyobraźmy sobie, że dotyka nas jakaś forma konfliktu zbrojnego a nad głowami przelatują wrogie rakiety i drony. W sumie nawet nie trzeba sobie tego jakoś szczególnie wyobrażać, bo przecież co najmniej kilka razy takie obiekty latające naruszyły naszą przestrzeń powietrzną, choć nie bierzemy udziału w konflikcie - mówi Sławomir Wilkowski i zaprasza do obejrzenia filmu.

Na terenie miasta znajduje się kilkaset schronów i ukryć różnego rodzaju i przeznaczenia. Poniżej krótka analiza naszych zasobów w ocenie Sławomira Wilkowskiego:

  • Te najważniejsze schrony, które mogą chronić przed współczesnymi rakietami i dronami są w stanie katastrofalnym i w tej chwili tylko kilka z nich nadaje się do użytku, w tym jeden schron znajdujący się na jednym z osiedli, oraz kilka w zakładach przemysłowych, a te oczywiście pod warunkiem że przejdą szybki remont oraz zostaną wyposażone w system wentylacyjny.
  • Tylko ta kategoria schronu daje pełną ochronę w razie konfliktu zbrojnego i chroni przed bronią konwencjonalną.
  • Reszta schronów dalej niszczeje i na razie nie ma zdaje się nadziei na poprawę tego stanu. Główną rolę grają tu dwie kwestie, czyli finanse oraz prawdopodobnie stan świadomości, czyli przekonanie, że atak rakietowy nam nie grozi. 
  • Jednak jak pokazuje historia taki stan świadomości potrafił wpędzić nas w przeszłości w różne nieciekawe kłopoty.
  • Jeśli chodzi o drugą kategorię czyli ukrycia doraźne to jest ich mnóstwo w każdej dzielnicy. 
  • Te lepsze czyli budowane w czasach zimnej wojny są na pewno do podremontowania, lecz obecnie nie znam żadnego działającego.
  • Tych gorszych ukryć drugiej i trzecie kategorii czyli pomieszczeń budynków, garaży podziemnych, tuneli, budowle ziemnych, wykopów lub osłon jest najwięcej lecz w razie ataku rakietowego lub dronowego nie będą w stanie nas skutecznie ochronić. 
  • Na dzień dzisiejszy na terenie miasta w schronach kategorii A czyli takich, które spełniają warunki pełnej ochrony jest miejsce dla około tysiąca dwustu osób.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama