poniedziałek, 20 maja 2024 02:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dodatkowa wypłata dla stulatków robi wrażenie

O kilkaset złotych urosła kwota świadczenia honorowego wypłacanego przez ZUS tym, którzy ukończyli 100 lat. Na Opolszczyźnie ekstra pensję otrzymuje 68 osób.
  • Źródło: ZUS
Dodatkowa wypłata dla stulatków robi wrażenie

Dodatkowa emerytura należy się osobom z co najmniej setką przeżytych lat. Obecnie w województwie opolskim takim osiągnięciem może się cieszyć 57 pań oraz 11 mężczyzn. Z każdym rokiem uprawnionych do „emerytury za wiek” przybywa. Dla porównania jesienią minionego roku ze specjalnego świadczenia z opolskiego ZUS cieszyły się 58 osoby. 

- Po tegorocznej waloryzacji świadczeń emerytura honorowa dla stulatków, przez najbliższe miesiące będzie przyznawana w wysokości 6246,13 złotych brutto. Taka stawka będzie obowiązywać do końca lutego przyszłego roku, a raz przyznana kwota jest stała i jest wypłacana do końca życia - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Poprzednio każdemu uprawnionemu ZUS przyznawał 5540,25 zł brutto miesięcznie bonusowej emerytury. Zatem stawka tego dodatku wzrosła o ponad 700 zł. Wysokość specjalnego świadczenia dla stulatków od lat rośnie. Jest uzależniona od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ukończenia przez przyszłego beneficjenta setnych urodzin. Stanowi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne.

W naszym regionie najwięcej stulatków mieszka w Opolu i powiecie opolskim, to łącznie 18 osób. Aż 13 reprezentantów ma powiat nyski. Po 6 odbiorców specjalnej gratyfikacji mieszka w powiatach brzeskim i kędzierzyńsko-kozielskim. W powiatach prudnickim, głubczyckim i namysłowskim świadczenie honorowe otrzymuje po 4 osoby. 

Żeby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy mieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku, bo nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia). Wniosek może oczywiście złożyć upoważniona do tego osoba, najczęściej członek najbliższej rodziny.

Świadczenie honorowe dla stulatków ma już długą historię. Pierwsze wypłacono jeszcze w latach 70. XX wieku na podstawie rozporządzenia ministerstwa pracy. Wówczas dodatkowe pieniądze trafiały do zaledwie 500 osób. Od 2006 roku wypłata świadczeń jest uregulowana w ustawie, na podstawie, której wypłatą dodatku do emerytury zajmuje się w Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 13°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna