Przypomnijmy, Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to projekt, w ramach którego w Kędzierzynie-Koźlu powstać mają nowe mieszkania przeznaczone głównie dla młodych rodzin. W ramach SIM w naszym mieście przybyć ma 228 lokali. Ma to być pięć budynków przy ul. Jasnej (184 mieszkania) i jeden blok przy ul. Karpackiej (44 mieszkania).
Problem w tym, że realizacja tych planów inwestycyjnych przy ulicy Jasnej jest powiązana z koniecznością wycięcia bardzo dużej liczby drzew, wśród których znajduje się około 30 bardzo cennych przyrodniczo okazów.
O sprawie tej „Lokalna” pisała już 9 maja w poniższym artykule.
Reakcja magistratu
W piśmie prezydent miasta Sabiny Nowosielskiej z 14 maja, będącym odpowiedzią na list Rady Osiedla Kłodnica do włodarzy Kędzierzyna-Koźla można przeczytać:
W nawiązaniu do Państwa pisma z dnia 05.05.2024 (wpływ do Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle 07.05.2024) informuję, że w dniu 09.05.2024 zostało przez Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle wstrzymane postępowanie w sprawie wydania firmie SIM Opolskie Południe Sp. z o.o. zezwolenia na usunięcie drzew z działek nr 2692/6 i 2692/8 obręb Kłodnica przy ul. Jasnej i Portowej. Projektant II etapu budowy mieszkań przez SIM Opolskie Południe Sp. z o.o. bez uzgodnienia z Gminą Kędzierzyn-Koźle wystąpił o decyzję zezwalającą na usunięcie drzew z działek nr 2692/6 i 2692/8. Na chwilę obecną realizowany będzie etap I polegający na budowie 32 mieszkań na działce 2692/7. Spółka SIM Opolskie Południe Sp. z o.o. nie wystąpiła o zgodę na usunięcie drzew dla działki 2692/7 co jest dla nas niezrozumiałe i wymaga przeprowadzenia postępowania.
Dodatkowo informuję, że przedmiotowy teren położony przy ul. Jasnej oznaczony jako działki nr 2692/6 i nr 2692/5 wraz z działką nr 1145 należał przed czerwcem 2021 r. do Skarbu Państwa w imieniu którego zarządzał Krajowego Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Działki nr 2692/6 i nr 2692/5 o łącznej powierzchni ewidencyjnej 2,6543 ha w dniu 9 czerwca 2021 r. zostały przekazane przez KOWR do Krajowego Zasobu Nieruchomości, który na mocy art. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości KZN (Dz.U. z 2023r. poz. 1054 ze zm.), zobowiązany jest m.in. do tworzenia warunków do zwiększania dostępności mieszkań, w szczególności do realizacji inwestycji mieszkaniowych, podejmowania działań w celu realizacji inwestycji mieszkaniowych, w tym mieszkań na wynajem jak również do tworzenia warunków ułatwiających powstawanie mieszkań wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. KZN, na mocy art. 6 Ustawy prowadził działania analityczne w zakresie nieruchomości, które miały zostać wprowadzone do nowotworzonych spółek (SIM) w tym możliwości technicznych, środowiskowych, planistycznych i prawnych tych nieruchomości.
W dniu 29 listopada 202 Ir. działki nr 2692/6 i nr 2692/5 zostały przez KZN przekazane na rzecz SIM Opolskie Południe Spółka z o.o. z siedzibą w Prudniku. W lipcu 2023 r. na wniosek właściciela - SIM OP Sp. z o.o. działka nr 2692/5 uległa podziałowi na dz. 2692/7, 2692/8. Zgodnie z ewidencją gruntów i budynków działka nr 2692/6 - stanowi grunty rolne zabudowane 0,0235 ha, grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi 0, 1425 ha oraz tereny rekreacyjno-wypoczynkowe 1 ,5375 ha; nr 2692/7 - stanowi grunty rolne zabudowane 0,4322 ha oraz pastwiska 0,1055 ha natomiast działka nr 2692/8 - stanowi grunty rolne zabudowane 0,4148 ha.
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Kędzierzyn-Koźle działki położone są na terenie funkcjonalnym — tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej niskiej i usług nieuciążliwych (D-MWNU) w granicach obszaru potencjalnego zagrożenia powodziowego o umiarkowanym zagrożeniu powodzią (uchwała Rady Miasta z dnia 22 maja 2003 r. IX/98/2003). Dla terenu tego nie zostały ustalone formy ochrony zabytków. Lokalizacja budynków mieszkalnych wielorodzinnych zgodnie z projektem SIM jest zgodna z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Dla inwestycji tej SIM uzyskało pozwolenie na budowę – czytamy w piśmie prezydent Sabiny Nowosielskiej.
Krok we właściwym kierunku
Jak wynika z zacytowanej powyżej odpowiedzi 09.05.2024 zostało przez prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle wstrzymane postępowanie w sprawie wydania firmie SIM Opolskie Południe Sp. z o.o. zezwolenia na usunięcie drzew z działek nr 2692/6 i 2692/8 przy ul. Jasnej i Portowej.
W postanowieniu tym można m.in. przeczytać:
Postanawiam zawiesić z urzędu postępowanie znak: OSR-OS.6131.345.2023.PL w sprawie firmie SIM Opolskie Południe Sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Ratuszowa 9 w Prudniku (48-200) zezwolenia na usunięcie 304 szt. drzew z nieruchomości oznaczonych geodezyjnie jako działki nr 2692/6 i 2692/8 obręb Kłodnica do czasu przedłożenia zezwolenia na czynności podlegające zakazom w stosunku do gatunków chronionych.
W dniu 30 listopada 2023 r. z wnioskiem, uzupełnianym w dniach: 1 grudnia 2023 r., 19 stycznia 2024 r., 9 kwietnia 2024 r. oraz 26 kwietnia 2024 r. o wydanie zezwolenia na usunięcie 304 szt. drzew z działek nr 2692/6 i 2692/8 obręb Kłodnica, w związku z projektowaną inwestycją polegającą na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych na ww. nieruchomościach, wystąpił pełnomocnik Pan Tomasz Grębski.
W dniach 5 oraz 24 kwietnia 2024 r., celem ustalenia stanu faktycznego przeprowadzono oględziny wnioskowanych do usunięcia drzew, podczas których na terenie objętym wnioskiem stwierdzono liczne występowanie chronionych gatunków ptaków, w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch wnioskowanych egzemplarzy - stwierdzono obecność gniazd ptasich. W trakcie oględzin na bzie czarnym, rosnącym w sąsiedztwie wnioskowanego drzewa nr 58 kasztanowiec pospolity o obwodzie 245 cm, na wysokości ok. 1,3 m ujawniono obecność gniazda ptasiego, w gnieździe obecne jaja kwiczoła (wykonano dok. fotograficzną), na bzie czarnym rosnącym w sąsiedztwie wnioskowanego drzewa nr 281 — klon zwyczajny o obwodzie 230 cm, na wysokości ok. 3 m ujawniono gniazdo ptasie. W trakcie prowadzonych oględzin, przez cały czas ich trwania, pośród zadrzewienia słyszalne były odgłosy ptaków takich jak: bogatka zwyczajna, zięba, kapturka, pierwiosnek, muchołówka szara. Ponadto w odziomku topoli nr 226 i 227 ujawniono odchody chrząszczy dendrofilnych. Z uwagi na znaczny obwód drzewa oraz duże wypróchnienie pnia z obecną brunatną zgnilizną, a także stopień nasłonecznienia drzewa (drzewo rośnie na skraju zadrzewienia nad rowem odprowadzającym wody z pól), przedmiotowy egzemplarz może stanowić siedlisko pachnicy dębowej, preferującej takie właśnie warunki.
W dalszej części postanowienia kontynuowano wątek zakazu niszczenia siedlisk lub ostoi, będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania, a także niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd dziko występujących zwierząt, należących do gatunków objętych ochroną ścisłą oraz częściową. Zakazy te dotyczą wszystkich ptaków występujących naturalnie na terytorium państw Unii Europejskiej, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem gatunków łownych. Tymczasem stwierdzone w trakcie oględzin gatunki ptaków oraz pachnica dębowa objęte są ścisłą ochroną gatunkową.
„Z uwagi na gęste pokrycie terenu oraz występowanie na powierzchni nieruchomości zbiornika wodnego, szczelin przeciwlotniczych i schronów, mogących stanowić schronienie dla nietoperzy, przed wystąpieniem z wnioskiem do DOŚ, należy wykonać pełną inwentaryzację przyrodniczą terenu (w zakresie awifauny, teriofauny, chiropterofauny, herpetofauny, entomofauny, flory i mykoflory), celem określenia wszystkich gatunków roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową, występujących na danym terenie, ich miejsca występowania, a także schronień (np. gniazd, dziupli). Zgodnie z art. 83b ust. I pkt 11 ustawy o ochronie przyrody zezwolenie w stosunku do gatunków chronionych na czynności podlegające zakazom przedkłada się do wniosku, wobec powyższego, podjęcie zawieszonego postępowania nastąpi na wniosek strony. Do wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania strona zobowiązana jest przedłożyć zezwolenia na wykonanie czynności podlegających zakazom w stosunku do stwierdzonych i zinwentaryzowanych gatunków objętych ochroną, wydane przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu z siedzibą przy ul. Firmowej 1, 45-594 Opole”.
Upraszczając, postanowienie o wstrzymaniu inwestycji mówi włącznie o wykonaniu niezbędnej inwentaryzacji przyrodniczej na tym terenie. Nie jest to zatem wydanie decyzji odmownej przez władze miasta. Natomiast obserwując jak najbardziej uzasadnione wątpliwości mieszkańców naszego miasta w tym temacie, o wiele sensowniejszym i bez wątpienia bardziej racjonalnym rozwiązaniem, byłoby w tej sytuacji postawienie nowych bloków mieszkalnych w ramach SIM na sąsiedniej i pierwotnie przeznaczonej do tego celu działce, która nie będzie wzbudzać niepotrzebnych emocji, ponieważ dzięki temu zachowane zostanie dziedzictwo przyrodnicze i historyczne tego terenu. Wyjdzie też znacznie taniej i w zgodzie z intencją społeczności lokalnej.
Napisz komentarz
Komentarze