niedziela, 19 maja 2024 22:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bardzo ważny dokument. Na tę inwestycję w gminie Bierawa czekają od lat

Po sfinalizowaniu projektu dotyczącego budowy odcinka niespełna 3-kilometrowego prawego wału Odry w Dziergowicach, oczekiwano ruchu ze strony wojewody opolskiego. Obwieszczenie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowej wojewoda Adrian Czubak wydał pod koniec grudnia. To przybliża do powstania zabezpieczenia, na które od lat czekają mieszkańcy części gminy Bierawa, rozpoczynającej się na granicy z województwem śląskim.
Bardzo ważny dokument. Na tę inwestycję w gminie Bierawa czekają od lat
Dziergowice, Lubieszów, Bierawa, Stare Koźle i Brzeźce są wciąż zagrożone powodzią. Na zdj. Nieczynna przeprawa między Dziergowicami i Przewozem

Autor: W

Na cele projektowe zadania pn. "Budowa, przebudowa i modernizacja prawego wału rzeki Odry na długości 2,85 km gmina Bierawa, woj. opolskie" samorządowcy z gminy Bierawa wygospodarowali ok. 225 tys. zł. Pod koniec czerwca 2018 r. regionalny dyrektor ochrony środowiska w Opolu podał do publicznej wiadomości decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Obwieszczenie z 21 grudnia br. o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji wojewoda wydał na wniosek Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

- Bardzo ważny moment. Służby pana wojewody się sprężyły i procedura ruszyła. Jeszcze dwa, trzy miesiące do finału dokumentacyjnego - szacuje Krzysztof Ficoń, wójt gminy Bierawa.

Na pozwolenie na realizację inwestycji urzędnicy z gminy Bierawa zabiegają trzeci rok. O ile lewa strona Odry jest w tej gminie zabezpieczona, prawa pozostaje otwarta. Fizyczna realizacja pierwszego etapu obwałowywania niezabezpieczonej strony rzeki w optymistycznej wersji mogłaby się rozpocząć pod koniec 2021 r. 

Osoby, które potencjalnie miałyby się znaleźć w tak zwanym międzywalu - trzech właścicieli zabudowań - zostaną wywłaszczone w ramach specustawy. Na odszkodowania będą mogli liczyć właściciele gruntów przeznaczonych pod trasę przebiegu wału - pól, przez odcinki których ma przebiegać sztuczne usypisko.

Po nowym roku, kiedy uprawomocni się decyzja wojewody, w Bierawie odbędzie się spotkanie pracowników Wód Polskich z zainteresowanymi mieszkańcami.

***

O ważnej roli zadania zdają sobie sprawę w Warszawie. "Obecnie na terenie gminy (Bierawa - red.) konieczne jest wybudowanie około 15 km obwałowań, które w znaczący sposób poprawią bezpieczeństwo mieszkańców oraz będą miały wpływ na poprawę bezpieczeństwa powodziowego miasta Kędzierzyn-Koźle. Projektowany odcinek obwałowań o długości 2,85 km jest jednym z elementów, który powinien być realizowany w celu poprawy bezpieczeństwa powodziowego" - czytamy w skierowanej do byłego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego odpowiedzi Anny Moskwy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 9 sierpnia 2019 r. na oświadczenie złożone przez ówczesnego senatora Grzegorza Peczkisa podczas 82. posiedzenia Senatu RP (12 lipca 2019 r.) dotyczące "budowy wału prostopadłego do rzeki Odry w miejscowości Dziergowice".

W tekście tym szczegółowo opisano kontekst, w którym obwałowanie Dziergowic jest "jedynie pierwszym elementem, stanowiącym część całego systemu wałów na terenie gminy (Bierawa - red.)".



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zrezygnowany 20.03.2021 20:10
No tak wał będzie chronił stawy rybne pana Leszka , a trzy zwykłe gospodarstwa do wysiedlenia

Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama