poniedziałek, 20 maja 2024 11:56
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kozielska łącznica wszystko ci powie

Muzeum Ziemi Kozielskiej wykorzystało trzy drewniane łącznice telefoniczne do wykonania urządzenia pozwalającego odsłuchiwać archiwalne nagrania oraz wspomnienia mieszkańców.
Kozielska łącznica wszystko ci powie
Łącznice telefoniczne z lat 50. XX wieku

Autor: ANKO

Mające stosunkowo niewielką wartość muzealną łącznice pochodzą z 1951 i 1958 roku. Powstały w Zakładach Wytwórczych Sprzętu Teletechnicznego.

Teraz dzięki nim osoby zwiedzające muzeum mają okazję dowiedzieć się czegoś więcej o historii naszego miasta i okolic.

Róża Babioch w bardzo obrazowy sposób opowiada o swoim dzieciństwie podczas II wojny światowej, bombardowaniu Koźla i Drezna, podzamczu, rynku, szpitalu wojskowym i pierwszym muzeum.

 

Ryszard Pacułt dzieli się wspomnieniami na temat „Baszty”, jej przebudowy i rozwoju, a Bogusław Rogowski opowiada o kozielskich skarbach. Z kolei Romuald Żabicki wraca pamięcią do rynku, ratusza, kościoła ewangelickiego, pomników oraz placu przed magistratem i prowadzonych tam niegdyś ekshumacji.

Alfons Rataj przybliża rzeczywistość z czasów PRL-u, jak również działalność Milicji Obywatelskiej i ORMO. Zygmunt Derej wspomina miejscowe kina i łaźnię. Natomiast Michał Kuchta przypomina 1-majowe pochody.

 

- Łącznice zostały poddane konserwacji i udoskonalone o pewien współczesny element techniczny, dzięki któremu można wgrywać pliki dźwiękowe. Na dwóch są wspomnienia mieszkańców. Trzecią użytkujemy pod kątem wystawy pn. „Droga do niepodległości” i tam z kolei można odsłuchać pieśni patriotyczne. Dzięki temu można w sposób ciekawy i bardziej przyswajalny poznawać naszą historię - wyjaśnia Aleksandra Gałka, pracownik kozielskiego muzeum.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 20°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna