Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Radny wojewódzki Andrzej Mazur zaproponował śmiałą wizję odrestaurowania prawie całej kozielskiej starówki. Głównym jej punktem jest odbudowa kozielskiego ratusza, z którego zostały jedynie ukryte pod płytą rynku fundamenty.

 

Andrzej Mazur proponuje też, żeby w ścianę odbudowanego ratusza wmurować popiersie Józefa Piłsudskiego. - Lub inny symbol upamiętniający Święto Niepodległości – precyzuje radny. - Według mojej wiedzy, na Opolszczyźnie nie ma miejsca kultu 11 listopada. Wizja Andrzeja Mazura wykracza poza rynek. - Wyremontujmy budynki na ulicy Targowej, zróbmy ją deptakiem, na parterze niech będą sklepy i restauracje, a mieszkania tylko na I i II piętrze. Odbudujmy dawną miejską łaźnię, wyremontujmy Podzamcze, odrestaurujmy park wzdłuż miejskiej fosy – snuje swoje przemyślenia nasz rozmówca.

 

Starówkę mą widzę ogromną...

 

Odrestaurowanie kozielskiej starówki miałoby zostać sfinansowane z funduszy unijnych. Andrzej Mazur nie szukał jeszcze poparcia dla swojego pomysłu, ani wśród samorządowców, ani pasjonatów historii. - Bardzo liczę na Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, ale z jego prezesem, doktorem Nyczem, jeszcze nie rozmawiałem. Mieszkańcy Koźla nie lubią swojego miasta, pora to zmienić! - apeluje Andrzej Mazur.

Inwestycyjny rozmach radnego wojewódzkiego nieco zaskoczył Piotra Gabrysza, zastępcę prezydenta miasta. - Odważna wizja. Częściowo jest ona zbieżna z naszymi planami, bo chcielibyśmy doprowadzić do wyremontowania Podzamcza. Całe przedsięwzięcie jest jednak bardzo trudne i kosztowne. Nie odbudowywałbym tego, co zostało zburzone, ale wyremontowanie starówki na pewno wpłynęłoby na uatrakcyjnienie Kędzierzyna-Koźla – uważa zastępca prezydenta.

Już na Podzamcze poskąpili Wiele zależy od stanowiska radnych – czy zechcą przeznaczyć pieniądze na kozielską starówkę. Na razie rządząca w radzie prawicowa koalicja zbytnio się do tego nie kwapi. - Znam pomysł odbudowy ratusza. Popieram go i będę pomagał w realizacji jak tylko mogę, ale wiem, że będzie to niezwykle trudne. Przede wszystkim powinniśmy ratować to co mamy, choćby Podzamcze w Koźlu, jednak rada miasta nie chce przeznaczyć wystarczających środków na ten cel. Więc jak tu marzyć o odbudowie ratusza? – przyznaje dr Ryszard Pacułt, opozycyjny radny miejski i były prezes Towarzystwa Ziemi Kozielskiej.

Jeszcze inne wątpliwości zgłasza Piotr Gabrysz. - Ze środków unijnych jeden beneficjent może skorzystać z jednego grantu w danej dziedzinie, czyli albo remontujemy Podzamcze, albo odbudowujemy ratusz. Gdyby przyszło do realizacji tej wizji, na pewno trzeba by sobie odpowiedzieć na dziesiątki szczegółowych pytań, np. co zrobić z mieszkańcami ulicy Targowej? - komentuje zastępca prezydenta.

 

Głubczyce dały przykład

 

Prawdopodobnie jest tylko jedno miasto w Polsce, w którym samorząd porwał się na odbudowę zniszczonego ratusza i rynku. Jest to stolica sąsiedniego powiatu - Głubczyce. Tutejszy ratusz został zbombardowany w 1945 roku i częściowo spłonął. Po wojnie rozszabrowano jego wyposażenie i obiekt zniszczał. W końcu władze samorządowe sprzedały ruiny ratusza prywatnej osobie.

Do odzyskania na drodze sądowej obiektu doprowadził jeden z kolejnych burmistrzów - Kazimierz Jurkowski. Jego wysiłki wsparł miejscowy społecznik Marian Dziuban, zbierając kilkaset podpisów pod apelem o odbudowę ratusza. Pomysł poparła rada miejska, powstało też Stowarzyszenie na Rzecz Odbudowy Ratusza, które organizowało imprezy, z których dochód przeznaczano na remont. Zachęcano też mieszkańców do przekazywania na ten cel 1 procenta z podatków.

Samorządowcom z Głubczyc udało się uzyskać na inwestycję ponad 5 milionów złotych ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Łącznie będą musieli wydać prawie 13 milionów złotych, bo prócz ratusza odtwarzają też pięć kamieniczek na swoim rynku i całe ich otoczenie. - Znów będziemy mieli charakterystyczny rynek w kształcie ćwiartki koła. Otwarcie odremontowanego ratusza odbędzie się 27 czerwca – zapowiada Bolesław Buniak, sekretarz miasta.

 

* * *

 

Historia kozielskiego ratusza Ratusz na kozielskim rynku pojawił się w XV wieku. Murowany budynek, który znamy z przedwojennych widokówek, powstał w pierwszej połowie XVII wieku. Była to piętrowa budowla ze spiczastym dachem i wieżą. W ratuszu mieściło się sześć izb, które służyły jako kancelarie władz miasta oraz sala posiedzeń rady miejskiej. Wokół niego rozłożone były stragany miejskich kupców i rzemieślników. Obiekt spłonął w 1739 roku, a następnie został odbudowany. W 1807 roku podczas oblężenia twierdzy Koźle przez wojska napoleońskie zniszczeniu uległa ratuszowa wieża. Ratusz ponownie został przebudowany i przetrwał nawet walki podczas ostatniej wojny. Co prawda w 1945 roku budynek został uszkodzony i częściowo spłonął, ale nie zawalił się. Został opuszczony, a następnie rozszabrowany. W końcu podjęto decyzję o rozbiórce ruin, co nastąpiło do końca lat 40. ubiegłego wieku.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy