Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Za 412 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe SA zmodernizuje odcinek Opole – Kędzierzyn-Koźle na międzynarodowej trasie E30. Tym samym niemal o połowę skróci się czas podróży między naszym miastem a stolicą Opolszczyzny.

 

 

- Modernizacja kolejowej trasy ze stolicy województwa do Kędzierzyna-Koźla to oczekiwana przez mieszkańców i przedsiębiorców inwestycja. Dzięki niej istotnie zwiększy się dostępność komunikacyjna w regionie. Krótsze podróże i wygodniejszy dostęp do pociągów poprawią warunki dojazdu do szkół i pracy. Kolej stworzy lepsze możliwości do przewozu towarów – mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski.

 

Inwestycja z Krajowego Programu Kolejowego zapewni niemal o połowę krótszy czas podróży na trasie z naszego miasta do Opola. Pociągi międzyregionalne będą mogły pokonać ją w czasie 25 minut. Poprawi się komfort pasażerów na stacjach i przystankach. Perony będą wyższe i wyposażone w nowe wiaty, ławki i oświetlenie. Zwiększy się zakres informacji i poprawi oznakowanie. Obiekty, dzięki pochylniom, windom, odpowiedniej nawierzchni, będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

 

- Kolejna podpisana przez PLK umowa za 412 mln zł na modernizację linii Opole – Kędzierzyn-Koźle pokazuje, że Krajowy Program Kolejowy wchodzi w etap realizacji. To oznacza, że w kolejnych latach pojedziemy szybciej, bezpieczniej, a nowoczesne perony, m.in. te na Opolszczyźnie, będą zachęcały do korzystania z kolei – uważa Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

 

Przebudowa obejmie około 44 km linii, z tego blisko 38 km linii Kędzierzyn-Koźle – Opole Groszowice i 6 km pomiędzy Opolem Groszowicami a Opolem Zachodnim. Wymienionych zostanie przeszło 80 rozjazdów. Sprawny przejazd pociągów w okresie zimowym zapewni zabudowa urządzeń elektrycznego ogrzewania rozjazdów. Zaplanowana jest kompleksowa wymiana sieci trakcyjnej. Dla zapewnienia odpowiedniej mocy, dla szybszych i cięższych pociągów, zostaną zmodernizowane dwie podstacje trakcyjne. Umowa obejmuje także remont 12 nastawni m.in. w Kędzierzynie-Koźlu.

Poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym zwiększy przebudowa 25 przejazdów. Oprócz nowej nawierzchni na niektórych zostanie zamontowany monitoring. Odnowionych zostanie 49 obiektów inżynieryjnych, w tym cztery wiadukty i osiem mostów.

 

Wartość umowy: 412 mln zł (netto). Będzie realizowana w formule: projektuj i buduj. Dofinansowanie ze środków unijnych CEF - przeszło 260 mln zł. Wykonawcą jest konsorcjum PORR Polska Construction SA i Trakcja System Sp. z o.o.

 

 

Foto: AJ

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek

Biorą udział w konwersacji