Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Czeska spółka DEZA a.s. przejęła spółkę chemiczną z Kędzierzyna-Koźla – Petrochemię Blachownia S.A. Finalizacja dwuletnich negocjacji ustalających szczegóły zakupu od byłego właściciela spółki BorsodChem Zrt. nastąpiła 31 października.

 

Dzięki temu zakupowi DEZA pragnie wzmocnić swoją pozycję na rynku węglowodorów aromatycznych, wykorzystując efekt synergii wynikający z podobieństwa technologii stosowanych w obu spółkach.

 

Obie spółki zajmują się przetwórstwem surowego benzenu. Dzięki nabyciu polskiej firmy DEZA zwiększy zdolności produkcji do 160000 ton benzenu i 25000 ton toluenu rocznie. Głównym celem przejęcia firmy z Kędzierzyna-Koźla jest przede wszystkim stabilizacja gospodarcza i dalszy rozwój.

 

Petrochemia Blachownia S.A. przetwarzająca surowy benzol powstała w 1952 roku. Od 2006 roku kędzierzyńska spółka należała do koncernu BorsodChem. W firmie zatrudnionych jest ponad 100 osób, a w ubiegłym roku osiągnęła ona obroty rzędu 61 milionów euro.

 

DEZA a.s., która od 1999 roku jest częścią Grupy Agrofert, jest firmą o stabilnej pozycji rynkowej i wysokiej odpowiedzialności społecznej. Od 1990 roku zainwestowała ponad trzy miliardy koron czeskich w działalność proekologiczną w obszarze produkcji.

Czeska firma jest producentem chemikaliów stosowanych głównie w przemyśle motoryzacyjnym i budowlanym. Zatrudnia ponad tysiąc pracowników, a w ubiegłym roku osiągnęła 275 milionów euro obrotu.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy