Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Kilkaset milionów złotych pochłoną inwestycje związane z budową nitek gazociągu biegnącego przez powiat kędzierzyńsko-kozielski, a prowadzącego z terminalu gazowego w Świnoujściu na południe kraju i dalej, do Czech oraz na Słowację i Ukrainę. Do tego powstaną trzy tłocznie gazu. Jedna z nich w Kędzierzynie-Koźlu.

 

O planach budowy tłoczni pisaliśmy TU.

Umowę na budowę gazociągu Tworóg–Kędzierzyn-Koźle podpisano pod koniec ubiegłego roku. Za inwestycją stoi GAZ-SYSTEM, a generalnym wykonawcą robót budowlanych jest IDS-BUD SA.

 

- Gazociąg Tworóg–Kędzierzyn-Koźle jest jednym z kluczowych projektów w planie rozwoju sieci przesyłowej kraju i jednocześnie wraz z innymi połączonymi gazociągami będzie elementem zachodniej nitki Korytarza Gazowego Północ-Południe. Z tego względu oczekujemy od wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces budowy sprawnego i terminowego zakończenia inwestycji –wyjaśnia Piotr Kurzawa, dyrektor pionu inwestycji GAZ-SYSTEM.

Rurociąg o długości 43,4 km i średnicy 1000 mm zostanie wybudowany na terenie województwa śląskiego i opolskiego w gminach: Tworóg, Wielowieś, Toszek, Rudziniec oraz Kędzierzyn-Koźle.

W ramach inwestycji powstanie również węzeł gazowy w Tworogu. Zaprojektowano na nim śluzy nadawcze i odbiorcze tłoka, które umożliwią czyszczenie i konserwację gazociągów. Nowa nitka będzie połączona z projektowanymi gazociągami: Tworóg–Tworzeń oraz Zdzieszowice–Kędzierzyn-Koźle.

 

Obiekt ten stanowi element zachodniej nitki Korytarza Gazowego Północ-Południe, który ma w przyszłości połączyć Terminal LNG w Świnoujściu oraz projektowany gazociąg Baltic Pipe z planowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji.

Projekt został wpisany do katalogu inwestycji towarzyszących inwestycjom w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Natomiast Komisja Europejska nadała tej inwestycji status projektu o znaczeniu wspólnotowym (PCI). Inwestycja jest dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości w wysokości 2 proc. wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Zakończenie budowy planowane jest w 2020 roku.

 

 

 

 

Foto: gaz-system.pl

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy