Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Złożenie corocznego zeznania podatkowego stanowi obowiązek każdej osoby, która w poprzednim roku kalendarzowym uzyskała jakikolwiek przychód. Znalezienie czasu w pracującym tygodniu do wizyty w urzędzie skarbowym wcale nie jest łatwe. Wielu osobom również wypełnienie samej deklaracji przysparza pewnych trudności. Jak sobie z tym poradzić, nie wychodząc nawet z domu? O tym przeczytasz w poniższym tekście.

 

 

Jak poruszać się w programie do wypełniania PIT-ów?

Na wstępie warto zaznaczyć, że w internecie możemy spotkać się z programami w wersji darmowej lub płatnej. Dziś skupimy się na tym pierwszym, dostępnym pod adresem https://www.pitax.pl/pit-online/. Jego zadaniem jest wsparcie rozliczenia podatku dochodowego danej osoby oraz jej najbliższych, na przykład współmałżonka. Ponadto program pit online rozliczyć może się również rodziców samotnie wychowujący dzieci. W wersji elektronicznej, podobnie jak podczas wypełniania papierowego PIT-u, możliwe jest przekazanie 1% podatku na organizacje pożytku publicznego (OPP).

 

Pierwsze kroki podczas składania formularza PIT drogą elektroniczną

Od czego powinieneś zacząć i jak rozliczyć pit online przez internet? W kroku pierwszym zostaniesz poproszony o podanie swojego imienia. System na jego podstawie sam zweryfikuje Twoją płeć. Następnie będziesz mógł wybrać, czy chcesz zapisać swój formularz, dzięki czemu będziesz mieć w dowolnej chwili dostęp do swojego rozliczenia pit 2017 online.

Podając w systemie swój adres e-mail, masz gwarancję tego, że otrzymasz na niego oficjalne potwierdzenie odbioru zeznania przez urząd podatkowy.

Następnie zostaniesz zapytany, czy masz dzieci. Punkt ten jest ważny w przyznaniu ewentualnych ulg podatkowych. Musisz wskazać, w jakim wieku znajduje się aktualnie Twoje dziecko – czy jest jeszcze niepełnoletnie, czy jest w przedziale wiekowym 18 -25 lat (z zastrzeżeniem, że wciąż się uczy) lub przekroczyło już 18. rok życia i przysługuje mu renta socjalna lub zasiłek pielęgnacyjny.

W kolejnym kroku, znając już Twoją sytuację, program wskaże Ci konkretne dokumenty PIT, które w Twoim przypadku należy wypełnić. Jeśli pracodawca w dalszym ciągu nie przesłał Ci formularza PIT-11 (do czego zobowiązuje go prawo), musisz upomnieć się o niego lub rozliczyć się na podstawie posiadanych dokumentów, na przykład umowy o pracę czy umowy o dzieło. W kolejnych krokach podajemy m.in. NIP i nazwę pracodawcy. Uzupełniamy następujące pola: wskazujemy źródło przychodu i wpisujemy jego kwotę za rok 2017; następnie z formularza PIT-11 przepisujemy kwotę kosztów uzyskania przychodu oraz zaliczkę pobraną przez płatnika. Pozostałe kroki będą równie łatwe i intuicyjne jak powyższe.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy