Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Coraz więcej podatników w swojej pracy zawodowej korzysta wyłącznie z komputerów i nie tworzy żadnych dokumentów w tradycyjnej formie odręcznej. Poza podpisami na końcu umowy, niewiele osób korzysta jeszcze z ręcznych zapisów umów czy oświadczeń. Dlatego nie ma nic zaskakującego w tym, że deklaracje podatkowe przebojem wchodzą na rynek dokumentów elektronicznych. Czy jest się czego obawiać? Jak wykorzystać możliwości deklaracji podatkowych przez internet?

 

 

Szeroka reforma e-administracji

Reforma administracji podatkowej ma na celu usprawnienie postępowań oraz zapewnienie wszystkim zainteresowanym szybkiego i efektywnego kontaktu z odpowiednim urzędem. Zauważone zostały  postulaty zmian w zakresie przewlekłości i długotrwałości prowadzonych przez fiskusa kontroli i badań. Teraz dzięki komunikacji elektronicznej i wersji komputerowej dokumentów urzędy mają działać sprawniej, a część procesów ma zostać zautomatyzowana. Projekt funkcjonuje od kilku lat i do dzisiaj zyskał już pokaźną grupę „użytkowników”, czyli kilka milionów osób, które postanowiły kontaktować się w sprawie PIT właśnie przez internet.

Zalety deklaracji elektronicznych

Deklaracje podatkowe przez internet to tak zwane „e-deklaracje”, czyli specjalnie przygotowane wersje komputerowe formularzy, które można wypełnić za pomocą specjalnych aplikacji lub programów, z założenia bezpłatnie, na własnym komputerze. Tego typu praca jest wygodna, możliwa z każdego miejsca na świecie i dużo mniej czasochłonna. Dzięki opcji wysłania dokumentów przez specjalne internetowe bramki fiskusa nie musimy już spędzać czasu w kolejkach w urzędzie lub na poczcie. Ponadto system pozwala również uniknąć najczęściej pojawiających się błędów i pomyłek – które są wyłapywane już na etapie przesyłania deklaracji.

Największe lęki i obawy

Część podatników nadal pozostaje przy tradycyjnej formie składania zeznań podatkowych wysyłając papierowe deklaracje za pomocą poczty lub składając osobiście w urzędzie. Przemawiają za tym przede wszystkim przyzwyczajenia, ale również często strach wynikający z niewiedzy. W tym miejscu warto zaznaczyć, że prawidłowo złożona deklaracja elektroniczna jest tak samo ważna jak dokument w formie tradycyjnej. Przesyłając zeznanie przez internet również otrzymujemy specjalne  Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest takim samym dowodem, jak potwierdzenie nadania listu poleconego. Poza tym według zapewnień Ministerstwa Finansów organy fiskusa są gotowe na pracę w formie elektronicznej, a sposoby przesyłania informacji zostały zabezpieczone tak, aby nikt niepowołany nie miał dostępu do naszych danych.

Podsumowanie

E-pity są potężnym i nowoczesnym narzędziem, dostępnym bezpłatnie dla każdego podatnika. Warto się im przyjrzeć i skorzystać z nowości, które proponuje nam e-administracja podatkowa. Dla nieprzekonanych warto przypomnieć, że kiedyś nie wyobrażaliśmy sobie pracy czy pisania na maszynach lub komputerze. A teraz? Świat się zmienia, technologia idzie do przodu i warto korzystać z tych możliwości.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy