Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Jednolity Plik Kontrolny jest wprowadzaną w latach 2016 – 2018 bazą danych, która służy przedsiębiorcom do przedstawiania informacji finansowych organom podatkowym oraz kontroli ich działania przez fiskusa. VAT-7 jest natomiast jedną z najpopularniejszych deklaracji vatowskich, z której korzystają przedsiębiorcy w celu rozliczenia podatku VAT.

 

 

Czy ich zakresy się pokrywają? I czy organy planują rezygnację z tradycyjnych deklaracji?

 

Jednolity Plik Kontrolny – aspekty VAT

Jednolity Plik Kontrolny przewiduje dwa podstawowe obowiązki dla przedsiębiorców: przekazywania informacji ze struktury VAT oraz zrzutu danych na żądanie. Dla  podatników VAT w Jednolitym Pliku Kontrolnym najważniejsze będą dwie struktury (czwarta i piąta), czyli: struktura ewidencje zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAT, oraz uzupełniająca ją struktura faktury VAT – JPK_FA.

 

Podstawa i różnice

Jak informuje Ministerstwo Finansów przy tworzeniu tej koncepcji i cały czas na etapie prac dotyczących Jednolitego Pliku Kontrolnego były brane pod uwagę obecnie obowiązujące formularze vatowskie. W skrócie JPK opiera się na istniejących tradycyjnych deklaracjach oraz powiela informacje w nich wymagane, ponieważ poszczególne aktualne wciąż formularze były wzorem do jego tworzenia. W związku z tym osoba korzystająca dotychczas z VAT-7 powinna z założenia poradzić sobie z Jednolitym Plikiem Kontrolnym.

Jedną z najważniejszych różnic, która może być kluczowa dla niektórych (szczególnie najmniejszych) przedsiębiorców to czas i terminy deklaracyjne. Zeznania vatowskie można składać miesięcznie (VAT-7) lub kwartalnie (VAT-7K), natomiast Jednolity Plik Kontrolny zobowiązuje wszystkich podatników do comiesięcznego przesyłania raportu ze struktury VAT. Oznacza to w skrócie, że podmioty, które do tej pory rozliczały się kwartalnie, w ramach JPK będą to musiały robić miesięcznie, ale co ważne, wprowadzenie JPK nie zlikwidowało jednak możliwości tradycyjnego rozliczenia kwartalnego dla VAT.

 

Kompatybilność i spójność

Jak wynika z powyższych informacji w wielu miejscach JPK i VAT-7 nakładają się zakresem uzupełnianych przez podatnika danych i informacji. Ma to dwa podstawowe skutki: jeden dla podatników, drugi dla fiskusa.

Ze strony podatnika – należy pamiętać, że wszystkie podawane do urzędów informacje powinny być względem siebie spójne i nawzajem się uzupełniać. W przypadku zeznań kwartalnych w zakresie VAT-7K, sumy miesięcznych informacji z JPK powinny odpowiadać sumie wskazywanej w deklaracji kwartalnej.

Z perspektywy skarbówki – obecnie część postępowań będzie mogła być zautomatyzowana, a błędy i nieprawidłowości wykrywane i korygowane zdecydowanie szybciej poprzez porównywanie informacji z różnych dokumentów, co pozwoli zmniejszyć liczbę nieuczciwych przedsiębiorców.

 

Likwidacja VAT-7

Docelowo Jednolity Plik Kontrolny ma być podstawowym i jedynym narzędziem służącym komunikacji urzędów skarbowych z podatnikami. Oznacza to, że w perspektywie do lamusa odejdą tradycyjne deklaracje VAT-owskie. Kiedy to jednak nastąpi, na razie nie wiadomo.

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy