Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Choć z uwagi na tęgie mrozy, prace budowlane na terenie kozielskiego portu lekko wyhamowały, to jednak postęp robót na przestrzeni ostatnich miesięcy jest zauważalny. Nie brakuje ciężkiego sprzętu, a charakterystycznym elementem tego miejsca jest górujący nad placem budowy potężny dźwig. Odra przestaje się kojarzyć wyłącznie z zagrożeniem powodziowym i powoli zaczyna być traktowana jako koło zamachowe dla rozwoju tutejszej gospodarki.

Spółka Kędzierzyn-Koźle Terminale buduje na terenie nieczynnego od lat portu rzecznego centrum logistyczne. Inwestycję podzielono na trzy etapy. Pierwszy z nich obejmuje budowę Terminalu Masowych Produktów Płynnych za około 60 milionów złotych. Kolejny etap to osiągnięcie pełnego zakresu przez Terminal Płynny, czyli od 100.000 do120.000 m3 pojemności. Koszt przedsięwzięcia to 180-200 milionów złotych. W planach jest też uruchomienie terminali: kontenerowego i produktów sypkich, których budowa pochłonie od 200 do 220 milionów złotych.


- My ze swojej strony nie tylko kibicujemy inwestorowi, ale staramy się go wspomóc. Przypominam, że gmina jest w trakcie budowy drogi dojazdowej do portu, którą powinniśmy zakończyć w maju tego roku. Ten dojazd ułatwi życie mieszkańcom osiedla, gdyż samochody przemieszczające się drogą wojewódzką, jaką jest ul. Kłodnicka, będą wcześniej skręcać do portu. Nie trzeba będzie przejeżdżać przez całe osiedle. Praktycznie zaraz za Kanałem Kłodnickim będzie skręt w prawo - zauważa zastępca prezydenta Kędzierzyna-Koźla Artur Maruszczak. - Ponadto mamy jeszcze parę hektarów gruntów przy porcie. Liczymy na to, że będą one również stanowiły pewien zalążek przyszłej działalności gospodarczej, związanej z obsługą portu. Chcemy sprzedać te tereny i liczymy na to, że zagnieżdżą się tam firmy, które stworzą nowe miejsca pracy. Jest to oferta skierowana do podmiotów o różnej wielkości. Ja tylko przypomnę, że dla naszych inwestycji dotyczących uzbrojenia tego terenu, pozyskaliśmy fundusze unijne.

 

W związku z planowanym rozpoczęciem budowy Terminala Intermodalnego (kontenerowego) - Zarząd Spółki Kędzierzyn-Koźle Terminale informuje, że w grudniu 2017 r. wszczęto proces uzyskiwania wszelkich wymaganych pozwoleń administracyjnych, niezbędnych do rozpoczęcia tej inwestycji, co powinno nastąpić w III kwartale 2018 roku. Natomiast szacowane rozpoczęcie działalności operacyjnej terminala datuje się na IV kwartał 2019 r.

 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze NGL.

 


port_1
port_1
port_2
port_2
port_3
port_3
port_4
port_4
port_5
port_5
port_6
port_6

 

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy