Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Pierwszy Kongres Żeglugi Śródlądowej odbył się w Opolu. Partnerem wydarzenia było kędzierzyńsko-kozielskie starostwo powiatowe, a jego organizatorem wojewoda opolski. Specjaliści, samorządowcy i politycy rozmawiali o rozwoju transportu rzecznego.

 

- Obecny rząd pracuje nad odrodzeniem transportu wodnego śródlądowego, który stanowi istotne wsparcie komunikacyjne dla gospodarki i jest motorem rozwojowym. Jest też tani i efektywny - mówił w Opolu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

 

- Opolszczyzna jest regionem, w którym tradycje żeglugi są niezwykle głęboko zakorzenione. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców planujemy przeniesienie znacznej części transportu lądowego na barki, co pozwoli rozładować ruch na drogach - zaznaczył wojewoda opolski Adrian Czubak.

 

Ambitne plany rządu zbiegają się z planami powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, które dotyczą przebudowy kozielskiej przystani „Szkwał”.

- Transport to jedno, ale my chcemy także wykorzystać potencjał rekreacyjny Odry. Już teraz na przystani odbywa się wiele imprez kulturalnych i sportowych. Mamy jednak świadomość, że oczekiwania są większe, dlatego w przyszłym roku przystań zostanie przebudowana - mówiła starosta Małgorzata Tudaj.

 

- Staramy się w tej chwili o pieniądze z zewnątrz na to zadanie - dodał wicestarosta Józef Gisman.

- Będzie tam plaża, miejsce dla organizacji pozarządowych, tawerna, wypożyczalnia sprzętu, miejsce na koncerty i wydarzenia artystyczne - tłumaczy dr Ireneusz Wiśniewski, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, które zarządza przystanią w Koźlu.

 

Minister Marek Gróbarczyk zapowiedział, że rząd chce by w miarę możliwości regularny transport Odrą ruszył w 2020 roku. Podkreślono też konieczność dokończenia budowy zbiornika Racibórz.

Kongres otworzył występ powiatowej orkiestry Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla, który nagrodzony został gromkimi brawami.

 

 

 

Źródło: starostwo powiatowe

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy