Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Powstanie północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla coraz bardziej realne. 15 października zostanie podpisana umowa na projekt i budowę długo wyczekiwanej drogi o długości 14,6 km. Wartość inwestycji to ponad 220 mln zł.

O obwodnicy północnej miasta mówiono od dawna. W końcu znalazły się pieniądze w budżecie centralnym na tę inwestycję i w grudniu ubiegłego roku ogłoszono przetarg na budowę. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z powodu licznych zapytań ze strony firm przesuwała termin rozstrzygnięcia.

Wykonawca (Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp z o.o. z Zawiercia) został wyłoniony w czerwcu, ale decyzja ta została oprotestowana i Krajowa Izba Odwoławcza unieważniła pierwszy wybór, co znów wydłużyło termin.

Ostatecznie w sierpniu GDDKiA ponownie rozpatrzyła oferty i teraz za inwestycję odpowiedzialne będą firmy: Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. z Wysokiej i Strabag Sp. z o.o. z Pruszkowa, które zaoferowały 220,628 mln zł (propozycja Intercor była nieznacznie niższa - 219,796 mln zł).

 

Od istniejącego odcinka obwodnicy na wysokości osiedla Piastów pobiegnie nowa trasa o nawierzchni bitumicznej. Jednojezdniowa, początkowo z dodatkowym pasem do wyprzedzania, a od niemal połowy odcinka w tradycyjnym układzie z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach. Włączy się w Ujeździe do istniejącego przebiegu DK 40 na terenie województwa śląskiego.

W ramach inwestycji powstanie 19 obiektów, w tym nowe mosty nad Kłodnicą i Kanałem Gliwickim.

Prace nad inwestycją mają ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku, a planowany termin oddania obwodnicy do ruchu to wiosna 2022 roku.

 

Do podpisania umowy na projekt i budowę północnej obwodnicy dojdzie w poniedziałek w siedzibie oddziału rejonowego GDDKiA w Kędzierzynie-Koźlu. W uroczystości wezmą udział: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, przedstawiciele władz wojewódzkich, na czele z wojewodą Adrianem Czubakiem, parlamentarzyści z Opolszczyzny oraz przedstawiciele GDDKiA oraz firmy Strabag.

 

Więcej o temacie w "Nowej Gazecie Lokalnej", która ukaże się 16 października

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy