Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

W każdym średniowiecznym mieście najznakomitszym obiektem cywilnym był zamek. Oprócz zrozumiałych funkcji obronnych i mieszkalnych był wizytówką grodu i księcia. Przyjezdni, stojąc przed wspaniałym obiektem, mieli poznać możliwości władcy. Gdy obiekt był zadbany, zapierał dech w piersiach, niestety zaniedbany świadczył o pozycji grodu i słabości władzy oraz o tym, jak pan lenny traktował miasto.

 

Pierwsze wzmianki o zamku warownym w Koźlu pochodzą z początków XII wieku i zawarte są w kronice Galla Anonima, która opowiada o wojnie polsko-czeskiej za czasów panowania Bolesława Krzywoustego. W roku 1104 Morawianie pod wodzą księcia czeskiego Świętopełka zajęli i zniszczyli gród. Bolesław Krzywousty szybko odbudował zamek, który miał przede wszystkim za zadanie bronić przeprawy przez Odrę, odgrywał wraz z Raciborzem istotną rolę jako warownia nadgraniczna, a od połowy XII wieku również jako siedziba kasztelanii.

 

Jak wyglądał i gdzie się znajdował średniowieczny gród piastowski, niestety nie potrafimy odpowiedzieć. Prawdopodobnie znajdował się na terenie dzisiejszej wyspy. Składał się z wieży obronnej połączonej zapewne z budynkami mieszkalno-magazynowymi. Całość była opasana murem zbudowanym z drewnianych palisad. Wzdłuż niego po wewnętrznej stronie występowały małe wieżyczki obronne. Całość opierała się na drewniano-ziemnej konstrukcji. W XII wieku doszło dwukrotnie do spalenia całego obiektu, lecz był on za każdym razem odbudowywany w dość szybkim tempie. Taką możliwość zapewniała właśnie drewniana konstrukcja.

W połowie wieku XIII Koźle otrzymało prawa miejskie, a pod koniec wieku XIII gród stał się siedzibą książęcą i to właśnie z tym faktem należy wiązać budowę nowego zamku.

 

Więcej w papierowym wydaniu "Nowej Gazety Lokalnej"

 

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy