Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Oddział Położniczo-Ginekologiczny Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu przystąpił do akcji „Szpital przyjazny kangurom”. Przystępują do niego podmioty lecznicze, które wspierają rodziców w jak najlepszym kontakcie z nowo narodzonym dzieckiem.

 

Kangurowanie to najlepszy i najbardziej naturalny sposób opieki nad noworodkiem (niemowlakiem), ponieważ cały czas znajduje się on w bezpośrednim kontakcie fizycznym z rodzicem – goła skóra do gołej skóry (SDS).

Kangurowanie uspokaja maluszka, daje mu poczucie bezpieczeństwa, łagodzi stres poporodowy, a u wcześniaka łagodzi nieprzyjemne doświadczenia związane z wcześniactwem, jak pobyt w inkubatorze.

 

- Rodzice chętnie z tego korzystają. Niektórzy wydają się zaskoczeni i jest to dla nich nowość, ale wszystko tłumaczymy. Podczas kangurowania staramy się stworzyć odpowiednie warunki, np. kiedy kobieta jedzie na badania po porodzie to kangurowanie przejmuje ojciec noworodka. Dzięki temu czuje się potrzebny i nawiązuje wspaniałą więź. Polecamy również kangurowanie po wyjściu ze szpitala - im dłużej tym lepiej i przynosi ono więcej korzyści – mówi Gabriela Mastalerz, położna oddziałowa kozielskiego szpitala.

 

Nazwa kangurowanie to wynik obserwacji świata zwierząt, a szczególnie kangurów, które rodzą się w stanie embrionalnym, a dorastają i dojrzewają w torbie matki. Metoda ta nie jest nowa. W 1978 roku w szpitalu w Bogocie z powodu braku personelu i odpowiedniego sprzętu wcześniaki kładziono na piersiach matek, dając im w ten sposób szanse na przeżycie.

 

Noworodek całkowicie zależny jest od innych. Nie potrafi się sam ogrzać, pożywić, schronić przed niebezpieczeństwem. Między innymi dlatego potrzebuje bezpiecznego miejsca, w którym mógłby spokojnie rosnąć i rozwijać się. Taką idealną miejscówką była dla niego kiedyś macica mamy. Teraz, kiedy się już urodził, jej ciało staje się naturalnym środowiskiem do życia. Środowisko to jest wyjątkowe, bo właśnie w takich okolicznościach są zaspokajane podstawowe fizyczne i emocjonalne potrzeby dziecka. Ma też swobodny dostęp do najlepszego baru mlecznego na świecie – do maminej piersi, jest mu ciepło, dobrze i czuje się bezpieczny.

 

Korzyści z kangurowania dla dziecka:

- redukcja stresu związana z porodem i działaniem bodźców zewnętrznych, poczucie bezpieczeństwa;

- zmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów ze strony układu krążenia, układu oddechowego i odpornościowego;

- szybszy przyrost masy ciała;

- ułatwienie zasypiania i przejścia w sen głęboki, który daje wypoczynek; dziecko spokojnie śpi i rzadziej płacze;

- synchronizacja ciepła dla matki i dziecka (gdy temperatura dziecka spada, to u matki wzrasta i odwrotnie);

- skóra dziecka kolonizowana jest florą fizjologiczną ze skóry matki;

- szybsze nabycie umiejętności ssania piersi;

- kształtowanie prawidłowych relacji między matką i dzieckiem;

- wcześniaki szybciej osiągają właściwą masę ciała, a co za tym idzie - są szybciej wypisywane ze szpitala;

- łagodzi nieprzyjemne doświadczenia związane z wcześniactwem, tj. pobyt w inkubatorze, liczne badania czy stosowanie dużej ilości leków.

Potwierdzono, że wcześniaki szybciej przybierają na wadze, uzyskują lepszą regulację temperatury ciała, szybciej rozwija się układ nerwowy i szybciej osiągają prawidłowe napięcie mięśniowe, skraca się czas sztucznej wentylacji, szybciej i chętniej uczą się ssania.

Korzyści z kangurowania dla matki:

- u kobiet dzięki kangurowaniu pobudzona zostaje laktacja, co pośrednio przyczynia się do osiągnięcia lepszego stanu zdrowia noworodka – wiadomo, że dzieci karmione piersią rzadziej chorują;

- pozwala na redukcję stresu związanego z porodem, a szczególnie porodem przedwczesnym;

- wspiera kompetencje rodziców, szczególnie przy pierwszym dziecku;

- matka i opiekunowie szybciej uczą się swojego dziecka, poznają wysyłane przez nie sygnały do otoczenia;

- tworzy się i rozwija więź emocjonalna między matką a dzieckiem;

- szybsze obkurczanie macicy i zmniejszenie krwawienia.

Korzyści z kangurowania dla ojca:

- ojciec czuje się potrzebny;

- tworzy się głęboka więź z dzieckiem;

- odciąża swoją partnerkę;

- działa kojąco i uspokajająco zarówno na tatę, jak i na dziecko.

Kangurowanie niesie wiele pożytku nie tylko dla malucha. Również mama szybciej i łatwiej odnajdzie się w nowej roli. Badania dowiodły, że bliski kontakt z dzieckiem w znacznej mierze zmniejsza u matki poporodowy smutek, tzw. baby blues.

 

 

 

Gabriela Mastalerz, położna oddziałowa SP-ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy