Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Bardzo często podczas przygotowywania wigilijnej kolacji zapominamy o jedzeniu w ciągu dnia, doprowadzając do spożycia jednego obfitego posiłku w późnych godzinach wieczornych, co obciąża nasz układ trawienny i może wywołać nieprzyjemne dolegliwości.


By temu zaradzić, staraj się zachować regularność posiłków. Ponadto jedz powoli i z umiarem, gdyż dopiero po 15 minutach do naszego mózgu dociera informacja o tym, że jesteśmy najedzeni. Spokojne przeżuwanie spowoduje, że zjemy mniejsze ilości - jedz tylko do momentu, kiedy poczujesz, że jesteś najedzony. Nakładajmy małe porcje - wtedy skosztujemy wszystkiego po trochu.


Jeśli sami przygotowujemy nasze dania, to pamiętajmy o tym, że zawsze mamy wybór: możemy używać „lżejszych” zamienników.
Gotową polewę ze sklepu zastąp gorzką czekoladą, która dostarczy większej zawartości składników odżywczych ze zdecydowanie mniejszą ilością cukru. Zabielając zupy czy sosy, „lżejszym” rozwiązaniem od śmietany będzie wybór jogurtu naturalnego.Tradycyjnego karpia przygotuj w piekarniku bądź na patelni grillowej, a zamiast gotowej przyprawy do ryb (zawierającej sporą ilość soli) wykorzystaj ulubione zioła z dodatkiem soku z cytryny.


Staraj się wybierać ,,lżejsze” desery, np. serniki czy ciasta z galaretką i owocami, bez dodatku bitej śmietany czy kremów. Oczywiście potraktuj to jako jeden z głównych posiłków, by nie spożywać dodatkowo nadmiernej ilości kalorii. Jeśli podczas świąt pojawi się alkohol - najlepszym rozwiązaniem będzie popicie go wodą, która dodatkowo nawodni organizm. Staraj się więc unikać soków w kartonach i innych napojów słodzonych.
Nie zapomnij oczywiście o ruchu, który wspomoże spalanie tkanki tłuszczowej i przyśpieszy proces trawienia pokarmów. Po obfitym posiłku, zamiast typowego odpoczynku przed telewizorem, wybierz się na spacer.


Stosując wszystkie te rady, z pewnością nie przytyjemy w te święta, jednocześnie nie odmawiając sobie kulinarnych przyjemności.

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy