Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Zakup własnego domu lub mieszkania to spełnienie marzeń wielu osób. Taka inwestycja pochłania bardzo dużo pieniędzy i poza samą zdolnością kredytową, trzeba jeszcze dodatkowo dysponować własnymi pieniędzmi, które przez bank określane są wkładem własnym.

 

Mimo tego, że mieszkanie kupić można wyłącznie częściowo z kredytu, to i tak bank jako zabezpieczenie swojego wkładu od kredytobiorcy ubezpieczenia mieszkania. Jak ubezpieczyć nieruchomość na kredyt? Oto najważniejsze informacje.

 

Polisa mieszkaniowa na korzyść kredytobiorcy

 

Ubezpieczenie nieruchomości to bardzo ważne i przede wszystkim praktyczne rozwiązanie, które często jest niedoceniane. Klienci kupują ubezpieczenie, ponieważ wymaga tego od nich bank, a nie zdają sobie sprawy z tego, że sami również mogą na tym wiele zyskać.

Ubezpieczenie nieruchomości składa się z dwóch elementów. Jest to umowa główna i umowy dodatkowe. Chcąc ubezpieczyć mieszkanie, trzeba wykupić umowę główną, a pozostałe umowy można dowolnie dobrać. W ramach podstawowego ubezpieczenia klient może objąć ochroną mury na wypadek zalania, pożaru lub innych zdarzeń losowych wymienionych w umowie.

W ramach umów dodatkowych można objąć ochroną nie tylko mury, ale także stałe elementy (instalację grzewczą), ruchomości (meble), a nawet samych lokatorów (NNW, OC w życiu prywatnym). Decyzja o zakresie ochrony jest kwestią indywidualną. Za szerszy zakres zapłacimy więcej, ale też szansa na otrzymanie świadczenia wzroście.

Wielu kredytobiorców za produkt jakim ubezpieczenie domu czy mieszkania parzy przez pryzmat oszczędności. Wykupiona podstawa to najczęściej koszt ok. 100-150 zł rocznie, więc nie odczują tak bardzo dodatkowych wydatków, o jakie powiększy się rata kredytu. Tymczasem za wartościowe rozszerzenia nie trzeba dopłacać dużych sum, zamykając taką polisę w kwocie 250-300 zł na 12 miesięcy kompleksowej ochrony.

 

Ubezpieczenie pod kredyt - jakie wybrać?

 

Dla banku wystarczy zabezpieczenie podstawowe i cesja, czyli przepisanie praw do otrzymania świadczenia, np. za pożar nieruchomości. Warto jednak wybrać szerszą ochronę, ponieważ zwykle nieszczęśliwe zdarzenie dotyka wielu elementów domu czy mieszkania. Uważać trzeba także na sumę ubezpieczenia, aby nie była zbyt niska. W przypadku niedoubezpieczenia, rekompensata będzie po prostu zbyt mała i nie pokryje kosztów.

Podsumowując, ubezpieczenie mieszkania do kredytu powinno być zawarte na odpowiednią sumę ubezpieczenia, wiele ryzyk, ale sam zakres ochrony nie musi być bardzo szeroki.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy