Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Wystartowała rekrutacja do Szkoły Edukacji utworzonej przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Uniwersytet Warszawski we współpracy z Teachers College nowojorskiego Uniwersytetu Columbia. To bezpłatne, roczne, dzienne studia podyplomowe dla osób, które chcą pracować w zawodzie nauczyciela języka polskiego lub matematyki. Na kandydatów czeka 60 miejsc.

 

Na nauczycielskie studia podyplomowe do Szkoły Edukacji PAFW i UW mogą się zgłaszać studenci i absolwenci filologii polskiej lub matematyki (studia magisterskie i licencjackie) oraz kandydaci, którzy ukończyli studia magisterskie na kierunku pokrewnym do matematyki, np. fizykę. To także oferta dla nauczycieli języka polskiego i matematyki, których staż pracy w zawodzie nie przekracza 10 lat.

 

Studia w Szkole Edukacji odbywają się w trybie dziennym od poniedziałku do piątku przez 10 miesięcy. Ich program obejmuje ponad 300 godzin praktyk – studenci są w szkole z uczniami każdego ranka, a na lekcje chodzą z wypracowanym scenariuszem i przećwiczonymi metodami pracy. Praktyki są ściśle zintegrowane z programem nauczania: zdobyte na zajęciach umiejętności studenci od razu wykorzystują w klasie, a doświadczenia z lekcji na bieżąco omawiają z wykładowcami.

 

W Szkole Edukacji przyszli nauczyciele uczą się m.in.: jak budować relacje z uczniami, jak dotrzeć do każdego w klasie, jak skutecznie uczyć pisania, jak pracować z informacją i tekstem, jak sprawić, aby uczniowie chcieli się uczyć matematyki. Zajęcia prowadzą doświadczeni wykładowcy, nauczyciele i trenerzy, w tym Aleksander Pawlicki, Marcin Karpiński czy dr Grażyna Czetwertyńska. Tego, jak być skutecznym nauczycielem, studenci dowiadują się także od wykładowców Teachers College z Columbia University oraz od badaczy edukacji i specjalistów od dydaktyki języka polskiego i matematyki, którzy regularnie goszczą w Szkole Edukacji.

 

Pierwsi absolwenci Szkoły Edukacji otrzymali dyplomy w czerwcu 2017 roku i pracują w szkołach podstawowych i liceach. Większość z nich uczestniczy także w programie dla absolwentów, w ramach którego korzystają z indywidualnej pomocy mentora ze Szkoły Edukacji. Z kolei nauczyciele z placówek, które zatrudniają absolwentów Szkoły Edukacji, otrzymują możliwość udziału w bezpłatnych szkoleniach i wydarzeniach otwartych organizowanych w siedzibie SE.

 

Rekrutacja trwa do 2 kwietnia. W przypadku wolnych miejsc zostanie uruchomiona druga tura zapisów. Rekrutacja prowadzona jest poprzez stronę www.szkolaedukacji.pl.

Kandydaci mogą się ubiegać o przyznanie stypendium (w wysokości do 2 tys. zł miesięcznie), a osoby spoza Warszawy o bezpłatne miejsce w akademiku UW.

 

12 marca odbędzie się dzień otwarty dla kandydatów do Szkoły Edukacji. Organizatorzy zapraszają na warsztaty poświęcone metodom szybkiej weryfikacji informacji publikowanych w internecie czy skutecznym sposobom przywracania ładu w klasie. Podczas dnia otwartego odbędą się też warsztaty „Zadania w kawałkach” poświęcone pracy zespołowej, która angażuje wszystkich uczniów i gwarantuje aktywny udział w lekcji każdego z nich. Kandydaci wysłuchają wykładów o sekretnym życiu matematycznych przedmiotów, a także dowiedzą się, co to znaczy być sprawiedliwym nauczycielem.

 

Siedziba Szkoły Edukacji znajduje się na terenie kampusu Ochota UW przy ul. Banacha 2c w Warszawie. Więcej szczegółów na stronie: www.szkolaedukacji.pl.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy