Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Jest już dostępny rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym. W danych, udostępnionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, znaleźli się mężczyźni z Kędzierzyna-Koźla. Jeden z nich za swoje zbrodnie odsiaduje dożywocie.

 

Rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym składa się z dwóch części.

Część publiczna udostępniona została przez ministerstwo 1 stycznia i można ją znaleźć w internecie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości.

To dane najgroźniejszych przestępców – przeważnie sprawców zgwałceń popełnionych ze szczególnym okrucieństwem oraz pedofilów, których ofiarami byli małoletni, a w szczególności dzieci poniżej 15 roku życia.

 

To obecnie 768 nazwisk, a wśród nich trzech mężczyzn pochodzących z Kędzierzyna-Koźla. Cały rejestr dostępny jest tu: wejdź

 

Szczególnie głośna była sprawa 37-letniego dziś Wiesława Matusiaka, który w 2009 roku otrzymał wyrok dożywocia za brutalny gwałt i zamordowanie piętnastolatki we Wrocławiu. Mężczyzna, notowany wcześniej w policyjnych kartotekach za napady i kradzieże, 26 września 2008 roku pod jednym z wrocławskich klubów spotkał dziewczynę, która chciała dostać się do środka na koncert, ale nie miała biletu. Kędzierzynianin jakoś zdobył jej zaufanie, bo odeszła z nim w jedną z pobliskich uliczek. Następnego dnia znaleziono ciało piętnastolatki, która przed śmiercią została pobita i zgwałcona. Matusiaka zatrzymano już po kilku dniach. Podczas procesu błagał o litość, ale sąd jej nie okazał się skazał na dożywocie. Zwyrodnialec odsiaduję karę w Brzegu.

 

Z kolei urodzony w 1973 roku Krzysztof odsiaduję karę 3,5 roku więzienia w Strzelcach Opolskich za doprowadzenie małoletniego poniżej lat 15 do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności. Trzecim notowanym jest 54-latek, który przestępstwa seksualnego dokonał 11 stycznia 1991 roku.

 

Do drugiej części (2614 nazwisk) - rejestru z dostępem ograniczonym - mają wgląd przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Dyrektorzy szkół czy organizatorzy wypoczynku dla dzieci - wycieczek, kolonii, zimowisk czy obozów sportowych - będą musieli sprawdzać, czy zatrudniane przez nich osoby figurują w tym rejestrze. Kto tego nie dopełni lub zatrudni osobę, o której wie, że figuruje ona w rejestrze, narazi się na karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy