Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

To bez wątpienia jedna z najgłośniejszych i najbardziej rozpoznawalnych akcji społecznych na świecie. Już po raz 26. wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierać będą pieniądze na szczytny cel. Tym razem chodzi o pozyskanie środków dla wyrównania szans w leczeniu noworodków.

 

- Wybór celu finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musi podjąć zarząd naszej fundacji. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku finału uda nam się postawione cele zrealizować. A to nie jest łatwe – wszyscy, zwłaszcza w ostatnich dniach, widzimy, z jak wieloma bolączkami boryka się dziś cały system ochrony zdrowia w Polsce – powiedział Jurek Owsiak, prezes zarządu WOŚP.

 

W całym kraju działa 1700 sztabów orkiestry, a zbiórkę prowadzić będzie 120 tysięcy osób.

Wolontariuszy z czerwonymi serduszkami na piersiach nie zabraknie też w Kędzierzynie-Koźlu. W niedzielę od godz. 9 na ulice wyruszy ponad setka przeważnie młodych ludzi zaopatrzonych w oznakowane puszki i identyfikatory.

W kilku miejscach w mieście odbędą się różne akcje na rzecz WOŚP. O godz. 14 w Domu Kultury „Chemik” rozpocznie się gra zręcznościowa, a o godz. 15 spektakl jasełkowy "Książę Pokoju".

Z kolei w Domu Kultury „Lech” o godz. 15.30 rozpocznie się koncert z udziałem zespołów dziecięcych z ZSM nr 3 i kapel Plunkton i Esty Piarf.

Tradycyjnie o godz. 20 na parkingu przed „Chemikiem” puszczone zostanie „światełko do nieba”. Zbiórki prowadzą też przedszkola, szkoły, różne instytucje i przedsiębiorcy.

 

Dzięki fundacji Jurka Owsiaka szpital w naszym mieście otrzymał do tej pory sprzęt o wartości ponad 1,5 mln zł. W całym kraju przez ćwierć wieku orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny ponad 825 mln zł.

 

INFORMACJE DLA WOLONTARIUSZY

Wszyscy wolontariusze zarejestrowani w sztabie WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu spotykają się na odprawie 14 stycznia o godz. 7.30 w Domu Kultury „Chemik” przy al. Jana Pawła II. Na odprawie będzie obecny policjant, który przeprowadzi krótkie szkolenie z zakresu bezpieczeństwa podczas kwestowania. Rozdane zostaną identyfikatory oraz przypisane do nich puszki.

 

Kwestować można tylko w tym dniu i tylko na ulicach. Są to od lat niezmienne zasady - wolontariusze nie wchodzą do mieszkań czy sklepów. Ważne jest, aby nie kwestować samemu, ale w grupach, a młodociani pod okiem dorosłych – tu chodzi o bezpieczeństwo.

 

Wolontariuszem jest osoba, która dostarczyła do sztabu podpisane oświadczenie. Jeśli nie jesteś pewien, czy zostałeś zarejestrowany, możesz wysłać e-maila z pytaniem (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub zadzwonić na numer: 774802558. Jeśli nie zostałeś zarejestrowany, to nic straconego. Możesz dołączyć i wspólnie kwestować z kimś, kto otrzymał puszkę kwestorską.

 

 

Foto: MOK Kędzierzyn-Koźle

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy