Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

W Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu we wtorek 20 lutego na długiej przerwie odbyła się już trzecia degustacja eko żywności przygotowanej przez klasę II B i II C.

 

Uczniowie oferowali ciasto marchewkowe, buraczano-czekoladowe, ciastka owsiane, rafaello oraz brownie z kaszy jaglanej, sałatki owocowe i warzywne. Przygotowali również jogurty własnej produkcji z dodatkiem musów owocowych, oczywiście z domowych zapasów. Tym samym udowodnili, że zdrowe potrawy mogą być smaczne i niebanalne.

Dochód z degustacji (pobierano symboliczną złotówkę), uczniowie postanowili przeznaczyć na „Gorączkę Złota”, której kolejna edycja właśnie się zaczęła.

 

Tego samego dnia po sąsiedzku, w Miejskim Ośrodku Pomocy w Domu Dziennego Pobytu nr 2 "Magnolia", Agnieszka i Oliwia z klasy II C przedstawiły prezentację na temat właściwego odżywiania. Seniorzy otrzymali ulotki wykonane przez uczniów, zalecające unikania produktów wysoko przetworzonych. Spotkanie w "Magnolii" przebiegało w miłej atmosferze, zakończyło się drobnym poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów klasy II B i II C. Prezentacja została bardzo dobrze przyjęta i nagrodzona gromkimi brawami.

 

DSC_1101
DSC_1101
DSC_1102
DSC_1102
DSC_1103
DSC_1103

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy