Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu ma spory problem. Jedyny na terenie całego powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego wóz z drabiną i wysięgnikiem najprawdopodobniej zostanie wycofany z użytku jeszcze w tym roku.

 

Podczas styczniowej rady powiatu komendant powiatowy straży pożarnej brygadier Mirosław Stadniczuk przedstawił radnym sytuacje związaną ze stanem technicznym wiekowego już pojazdu. SCD 37 Iveco, który obecnie jest na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Koźlu, wyprodukowany został bowiem w 1991 roku.

 

- Z dużą dozą prawdopodobieństwa, a wręcz pewnością, w tym roku nasza jubilatka, która kończy 26 lat, nie przejdzie badań technicznych. Istnieje realna groźba, że nasz powiat pozostanie bez samochodu-drabiny. Robimy jednak wszystko, co jest możliwe, żeby załapać się na centralny zakup takiego pojazdu, bo koszt tego typu sprzętu to co najmniej 2,5 miliona złotych. To nasz priorytet na ten rok - powiedział bryg. Mirosław Stadniczuk.

 

W ubiegłym roku wóz z wysięgnikiem miał kolizję. Kiedy był w naprawie, konieczne było dysponowanie zastępczego wozu aż ze Strzelec Opolskich.

Środki na zakup nowego wozu można pozyskać m.in. z komendy głównej, czy samorządu wojewódzkiego. Natomiast nie ma w Polsce żadnej komendy wojewódzkiej, którą byłoby stać na zakup takiego samochodu.

 

- Największym problemem nie jest sam pojazd, ale drabina, która jest wysłużona i może nie przejść serwisu. Tam muszą być bardzo rygorystyczne parametry, których nie można złamać - powiedział bryg. Leszek Morkis, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Wymiana, czy też renowacja samej drabiny nie wchodzi w grę. To właśnie ona jest najdroższa i musi być zabudowana fabrycznie. Zatem przed strażakami spore wyzwanie. Wysięgnik używany jest nie tylko przy pożarach, których statystycznie jest dość mało w stosunku do innych zagrożeń, takich jak np. zerwane dachy, przechylone drzewa i słupy wysokiego napięcia, czy w ratownictwie wysokościowym.

 

DSC_0118
DSC_0118
DSC_0121
DSC_0121

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy