Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Mieszkanki Kędzierzyna-Koźla i okolic będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. 28 lutego w godz. 9-17 przed marketem „Kaufland” przy ul. Kozielskiej stanie mammobus.

 

Badanie przeznaczone jest dla kobiet w wieku 50-69 lat, bo to one są w grupie ryzyka. Warunek jest taki, że panie nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Wyjątek: otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia czynnikami ryzyka.

 

Warto dodać, że mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal stuprocentową gwarancję powrotu do zdrowia.

 

Badanie jest bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Na badanie można zgłosić się w dowolnej miejscowości, niezależnie od miejsca zamieszkania. Dodatkowe informacje i zapisy pod numerem tel. 586662444.

 

Kolejna okazja w naszym mieście nadarzy się 21 marca, gdy mammobus stanie obok krytej pływalni przy al. Jana Pawła II.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy