Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poświęcony działaczom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Uroczystości odbędą się również w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Z tej okazji w czwartek o godz. 10 odbędzie się msza święta w kozielskim kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, a o godz. 11 zaplanowano uroczystość pod tablicą upamiętniającą martyrologię członków organizacji WiN w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, która znajduje się na bursie szkolnej przy ul. Piastowskiej

 

Święto ustanowione w 2011 roku jest hołdem członkom organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na walkę i stawiły opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej Związkowi Socjalistycznych Republik Sowieckich.

Powstały liczne grupy, które w różny sposób – od działań politycznych na arenie międzynarodowej po walkę z bronią w ręku – chciały uwolnić Polskę od wpływu i ucisku ZSRS. Największą z nich był Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość” (WiN), którego struktury działały również na ziemi kozielskiej.

W wyniku działań zbrojnych, bestialskiego traktowania w więzieniach i wyroków władzy ludowej zginęło kilkanaście tysięcy osób.

Ostatnim Żołnierzem Wyklętym był Józef „Lalek” Franczak. Zginął podczas obławy ZOMO w Majdanie Kozic Górnych (województwo lubelskie) 21 października 1963 roku.

 

- Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Po 50 latach zakłamania Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby – jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”. Wspólnie dbajmy o pamięć o historii tych Żołnierzy! Zapraszamy do udziału w uroczystościach i imprezach, które odbywają się z okazji święta Wyklętych w całym kraju – apeluje prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy