Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Historię maleńkiej Oli Kabut z Kędzierzyna-Koźla, którą czeka skomplikowana operacja serca, opisaliśmy w portalu jako pierwsi (czytaj) i ruszyła lawina pomocy. Udało się już uzbierać pieniądze na marcową operację.

 

Przypomnijmy, że Ola nim się urodziła, stwierdzono u niej atrezję zastawki tętnicy płucnej i hipoplazję prawej komory serca. Dwa tygodnie po porodzie przeprowadzono operację ratującą życie w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Później Ola została przekazana na oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Pojawiły się powikłania: niewydolność oddechowa, płyn w opłucnej, powiększona wątroba. Maleństwu co chwilę podłączano nową rurkę i kroplówkę. Po 24 dniach wykonano cewnikowanie serca, które niosło nadzieję, że w końcu coś się zmieni.

 

Po dwóch miesiącach dziewczynka mogła opuścić szpital, ale wyniki badań kontrolnych były złe. Lekarze stwierdzili niedomykalność zastawki dwudzielnej, czyli znajdującej się między lewym przedsionkiem i lewą komorą – częścią serca, która zaopatruje organizm Oli w krew, ponieważ prawa komora jej serduszka nie działa.

Żeby dziecko przeżyło, potrzebna jest kolejna skomplikowana operacja, której podjął się profesor Edward Malec z kliniki w niemieckim Münster. Problem w tym, że koszt leczenia wyceniono na 37 tys. euro, a NFZ tego nie refunduje. Rodziców nie stać na taki wydatek. Na szczęście pieniądze udało się zebrać podczas zbiórki publicznej.

 

Jednak to nie koniec walki o zdrowie Oli. Po operacji, która zostanie wykonana w marcu, kolejną trzeba będzie wykonać za półtorej roku. Dlatego w dalszym ciągu będą zbierane środki z 1 proc. podatku i innych zbiórek.

 

Jako że tata dziewczynki jest perkusistą, z pomocą ruszyli m.in. lokalni artyści. Specjalny koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony zostanie już na dalsze leczenie Oli, odbędzie się 3 marca o godz. 15 w Domu Kultury „Chemik” przy al. Jana Pawła II. Wejściówki w cenie 30 zł będzie można kupić w dniu koncertu.

 

Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli: Katarzyna Garbaciok, Anna Jellinek, Aleksandra Kuśmider, Agata Seidel, Artur Konczala, Dariusz Guca, Michał Kacperczyk, Dawid Bielas, Artur Szczęsny, Krzysztof Kabut, Adam Basta, Tadeusz Bratus, Wiesław Kwinta, Adam Wiśniowski, Krzysztof Bernard, Damian Surow, Adam Wiśniowski, Krzysztof Groński oraz Szlagier Maszyna.

Wpłat można dokonywać poprzez stronę internetową: www.siepomaga.pl

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy