Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Dwie drogowe inwestycje miasta zostaną dofinansowane z unijnego budżetu. Mowa o budowie łącznika ul. Elewatorowej i Kłodnickiej w kozielskim porcie oraz przebudowie ul. Wyspiańskiego wraz z mostem na rzece Kłodnicy. Łączna wysokość wsparcia dla obu zadań, które są już realizowane, wynosi blisko 4 mln złotych.

 

Projekt pn. „Skomunikowanie terenu inwestycyjnego Koźle Port poprzez budowę drogi wraz z niezbędną infrastrukturą”, wart około 4,1 mln złotych, otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 1,6 mln złotych. Prace ruszyły w październiku ubiegłego roku, mają się zakończyć w maju. Ich zakres obejmuje budowę nowej drogi, kanalizacji deszczowej, sanitarnej, oświetlenia, asfaltowej ścieżki pieszo-rowerowej na całej długości łącznika oraz przebudowę skrzyżowania z ul. Kłodnicką.

 

Na 2,3 mln złotych wsparcia może liczyć projekt pn. „Zwiększenie bezpieczeństwa oraz płynności ruchu w Kędzierzynie-Koźlu poprzez rozbudowę i przebudowę ul. Wyspiańskiego”. To zadanie, warte ponad 4,7 mln złotych, jest realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Aktualnie trwają prace projektowe. Po ich zakończeniu na ulicy pojawią się drogowcy, którzy wykonają kapitalny remont mostu na rzece Kłodnicy oraz poszerzą go o ścieżkę pieszo-rowerową. Ponadto ścieżka zostanie przedłużona aż do traktu znajdującego się na biegnącym od Koźla wale przeciwpowodziowym. W miejscu połączenia obu dróg wykonawca wybuduje zjazdy, ułatwiające rowerzystom wjazd na nowy ciąg z ul. Wyspiańskiego. Patrząc w kierunku Kłodnicy, po lewej stronie ulicy na odcinku od wału przeciwpowodziowego do znajdującego się dalej przystanku autobusowego pojawi się nowy chodnik. Całość będą oświetlać nowe ledowe latarnie.

 

Informacje o udzielonych dofinansowaniach przekazał Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. W konkursie na środki z regionalnego programu operacyjnego (RPO) na przebudowę i rozbudowę dróg lokalnych złożono łącznie 15 wniosków. Wsparcie o wysokości 47,4 mln złotych otrzymało sześć z nich. Razem te inwestycje są warte ponad 73,5 mln zł. Władze województwa zapowiedziały także, że będą się starały o to, aby pozostałe projekty również otrzymały unijne wsparcie.

 

 

 

Źródło: urząd miasta

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy