Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Nie będzie prokuratorskich śledztw ani dochodzeń w sprawie rzekomych nieprawidłowości przy przeprowadzaniu kilku inwestycji drogowych w Kędzierzynie-Koźlu - poinformował urząd miasta.

 

O sprawie pisaliśmy kilka miesięcy temu (czytaj: Sprawa remontu al. Jana Pawła II trafiła do prokuratury)

 

Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu odmówiła wszczęcia śledztwa z wniosku radnego Grzegorza Matei w sprawie poświadczania nieprawdy w dokumentach związanych z modernizacją ulic Agrestowej, Chełmońskiego, Gagarina, Witosa, Pieli, Benisza, Archimedesa i Ligonia oraz prowadzeniu niedostatecznego nadzoru nad tymi inwestycjami.

 

W uzasadnieniu wskazała ona na fakt, iż żaden z dokumentów nie został zniszczony i nie zawierał jakichkolwiek braków czy też informacji niezgodnych z rzeczywistością. Ponadto nie dopatrzyła się także używania podczas robót tańszych materiałów.

Zarzut braku śladów po przeprowadzonych odwiertach jej zdaniem może wynikać z faktu, iż wiele z tych inwestycji było przeprowadzonych kilka lat temu i mogły one ulec zatarciu. Podkreśliła jednocześnie, iż zawiadomienie opierało się na przemyśleniach i domysłach, a nie faktach.

 

Prokuratura umorzyła także dochodzenie z wniosku senatora RP Grzegorza Peczkisa w sprawie poświadczania nieprawdy w dokumentach dotyczących przebudowy al. Jana Pawła II.

Zawiadamiający zarzucał głównie wykonanie robót niezgodnie z projektem, a konkretnie inne niż założone grubości poszczególnych warstw jezdni. Urząd miasta uzyskał opinię projektanta, że wykonane warstwy mieszczą się w normach przyjętych dla tej kategorii ruchu, którą posiada al. Jana Pawła II. Urząd miasta zareklamował wykonanie umowy i obniżył wykonawcy wynagrodzenie o 57 tys. złotych i uzyskał wydłużenie okresu gwarancji do 10 lat.

Działania te w ocenie prokuratury były jak najbardziej prawidłowe, a uchybienia wykonawcy tylko w wąskim zakresie były nacechowane niezamierzoną niestarannością i nie spowodowały obniżenia klasy drogi.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy