Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Zielone światło dla zadania świeci od dłuższego czasu. W miejsce owianego złą sławą skrzyżowania DK 38 i DK 45 z DW 418 w Reńskiej Wsi, gdzie bardzo często dochodzi do zdarzeń drogowych, powstanie rondo turbinowe. To jeden z elementów całości – przebudowy 7,5-kilometrowego odcinka DK45.

Inwestycji dotyczyło zorganizowane w Reńskiej Wsi we wrześniu ubiegłego roku spotkanie konsultacyjne, na którym zainteresowani mogli zgłaszać uwagi do projektu.

Zarządca drogi – opolski oddział GDDKiA – mając zapewnione środki finansowe z Budżetu Państwa na ten rok, złożył wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Po jego otrzymaniu można było wnioskować o zwiększenie finansowania na roboty, których wartość, wstępnie szacowana na ponad 20 mln zł, okazała się za niska. – Planowane podpisanie umowy z wykonawcą w październiku. Kontrakt dwuletni – informowano kilka miesięcy temu w GDDKiA w Opolu.

Wójt gminy Reńska Wieś Marian Wojciechowski przyznawał wówczas, że zadanie zostało rozbudowane po trosze z udziałem gminy. – Kosztorys inwestorski jest nieco wyższy niż zakładano. Jako gmina staliśmy na stanowisku, że jeśli droga ma być przebudowana, to warto wykonać równocześnie dodatkowe chodniki czy ścieżkę rowerową, by rowerzyści nie musieli jechać drogą, zwiększając zagrożenie – mówił włodarz.

Stronom udało się ustalić, by zadanie rozpoczęło się od strony Reńskiej Wsi.

Przetarg na rozbudowę odcinka DK45 na trasie Reńska Wieś – Większyce – Poborszów zarządca drogi ogłosił 5 września. Oferty można składać do 16 października. Roboty budowlane mają szansę wystartować jeszcze w tym roku. Planowanym terminem zakończenia inwestycji jest 15 listopada 2019 r.

W skład zadania, poza przebudową krzyżówki w Reńskiej Wsi na rondo i rozbudową skrzyżowania bezkolizyjnego w Większycach, jest wykonanie jezdni o szerokości 7 m z obustronnymi poboczami o szerokości 0,5 m. Powstaną ciągi piesze, ścieżki rowerowe, zjazdy indywidualne i publiczne, zatoki autobusowe i drogi transportu rolnego.

– Wszystko idzie w dobrym kierunku – mówił tuż po ogłoszeniu przetargu wójt gminy Reńska Wieś Marian Wojciechowski.

 

Na zdj. Spotkanie konsultacyjne w Reńskiej Wsi - 2016 r.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy