Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Projekt „Opolskie bez tajemnic” realizowany przez TSKN na Śląsku Opolskim, w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego obejmuje po 20 spotkań z historią lokalną w powiatach strzeleckim i kędzierzyńsko-kozielskim. Kolejne w naszym powiecie spotkanie z cyklu, będzie miało miejsce w Nieznaszynie.

Prelekcji Walburgi Węgrzyk pt. „Perełki historii Nieznaszyna i Roszowic” będzie można wysłuchać we wtorek 23 stycznia. Początek spotkania o godz. 17.30.

Kolejne, zaplanowane już w naszym powiecie, wykłady obejmą m.in. gminy: Polska Cerekiew i Pawłowiczki.

W niedzielę 4 marca w Cisku wykład o Joannitach na ziemi kozielskiej poprowadzi dr Barbara Piechaczek z Muzeum Głubczyckiego. W sobotę 10 marca w Bierawie Edward Haduch opowie o „Bitwie o paliwo 1944/45”. Damian Dąbrowski będzie opowiadał o „Rodach szlacheckich związanych z obecną gminą Polska Cerekiew” w niedzielę 18 marca w Polskiej Cerekwi. Ten sam prelegent w niedzielę 8 kwietnia w Trawnikach spotka się ze słuchaczami, by przedstawić wykład pt. „Rody szlacheckie związane z obecną gminą Pawłowiczki”. Uwaga: Zaplanowane na luty spotkanie w Dziergowicach odwołano.

- To bardzo ważne, żeby mieszkańcy mieli okazję poznać ciekawe wątki naszej historii lokalnej - zaznacza Tomasz Kandziora, autor zwycięskiego projektu „Opolskie bez tajemnic”, który otrzymał dofinansowanie w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim. - Często o wielu kwestiach się nie pamięta, w „szkolnej” historii nie są one obecne - dodaje i zapowiada, że terminy kolejnych spotkań poznamy już wkrótce.

Pierwsze w powiecie spotkanie z historią lokalną przeprowadzono 10 grudnia 2017 r. w Długomiłowicach. Poświęcone było początkom Kościoła katolickiego na ziemi kozielskiej i jego najstarszym parafiom. Wykład, prowadzony przez dr Bogdana Klocha, dyrektora Muzeum w Rybniku, naukowo zajmującego się tematyką historii Kościoła na Górnym Śląsku, cieszył się sporym zainteresowaniem. Oprócz poznawania historii lokalnej, uczestniczy wysłuchali wówczas piosenek w wykonaniu miejscowych „Długomiłowiczanek”.

Nie mniej ciekawie powinno być podczas kolejnych spotkań.

Warto dodać, że projekt „Opolskie bez tajemnic” poza spotkaniami i wykładami, obejmuje realizację dziesięciu wycieczek krajoznawczych po obu powiatach, trzy konkursy oraz opublikowanie przewodnika turystycznego („spacerownika”) po Subregionie Kędzierzyńsko-Strzeleckim.

Na zdj. Inauguracyjny wykład w Długomiłowicach poprowadził dr Bogdan Kloch, dyrektor Muzeum w Rybniku

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy