Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Jest wysoki potencjał w tej gminie. Ogólny trend wzrostu urodzeń w Polsce ma swoje potwierdzenie w gminie Bierawa. Ubiegły rok był pod tym względem rekordowy.

– Jest dobrze – mówi wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń. – Bardzo dużo osób przeprowadziło się do nas – wskazuje na jeden z czynników wpływających na fakt, że w 2017 r. gmina zanotowała rekordowy wynik – na świat przyszło w niej 83 dzieci.

O hipotetycznym efekcie ministerialnego programu mówią wszyscy. W gminie Bierawa wzrost urodzeń wystąpił jednak już w roku 2014 – urodziło się wówczas 79 dzieci. – Generalnie te cyfry gwarantują, że potencjał gminnych szkół i przedszkoli jesteśmy w stanie utrzymać, co będziemy robili – zapewnia włodarz.

Wzrosła też liczba ludności. Choć symbolicznie, bo o kilkanaście osób, to cieszy. Jak długo ten trend się utrzyma, trudno powiedzieć. Sytuacja pod względem wyludniania się budzi niepokój. Prędzej czy później liczba urodzeń wyhamuje.

– Nie ma co się łudzić. To również wynik wyżu demograficznego z lat 80. ubiegłego wieku. Być może dobra sytuacja jest też efektem programu 500 plus. Generalna sytuacja jest dobra, z czego jesteśmy zadowoleni – podkreśla wójt Ficoń.

Przypatrując się statystykom w ujęciu całej gminy, obejmującym lata 2010-2017, najmniej urodzeń było w roku 2013 – 58. Nieco lepsza sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na świat przyszło 66 dzieci. Dotychczasowy rekord z lat 2012 i 2014 (wówczas urodziło się po 79 dzieci) został pobity w roku ubiegłym.

Na zdj. Wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń: – W 2017 r. nasza gmina zanotowała rekordowy wynik narodzin dzieci

Fot. pixabay.com, W

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy