Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Nie jest tak, że wszyscy w gminie Bierawa ogrzewają swoje domostwa ekologicznie. Jednak świadomych, że warto być eko, jest coraz więcej. Wielu już zdecydowało się na zmianę sposobu ogrzewania. Nie brakuje rozważających taką decyzję. Z pomocą przychodzi samorząd, który dopłaca do wymiany pieców. Podsumowano starania gminy Bierawa, by oddychało się czystszym powietrzem.

Temat zagrożenia płynącego z zanieczyszczonego powietrza jest dziś na tapecie w całej Polsce. Podjął go również przewodniczący rady gminy w Bierawie, Joachim Morcinek. Podczas zebrania wiejskiego w Bierawie przypomniał, że towarzyszył włodarzowi gminy podczas niedawnej wizyty u prezydenta Kędzierzyna-Koźla.

Urząd miasta na ponad 20 czujników monitorujących stan powietrza wydał ponad 200 tys. zł.

– Namawiali nas na nie. Pytanie, czy warto wydawać tyle pieniędzy – żeby się dowiedzieć o czymś, co samemu można się domyślić: problem pojawia się, kiedy nie wieje – czy nie lepiej przeznaczyć środki na dopłaty do wymiany pieców – mówił Morcinek.

W minionym roku gmina wydała na dofinansowania do wymiany źródeł ogrzewania 198 tys. zł. Wciąż wielu w węglu widzi najlepszy opał. Największą kwotą wsparto zakupy pieców na ekogroszek.

Udzielono 65 dotacji. – Stworzyła się mała kolejka, ale to nie oznacza, że jeśli ktoś wykonał inwestycję, nie dostanie pieniędzy. Będzie tylko musiał trochę na nie poczekać – mówił przewodniczący rady gminy.

Piętnaście wniosków o dofinansowanie dotyczyło pieców na pellet, choć cena opału jest podobna jak węgla, a ogrzewanie jest czystsze i wygodniejsze. Samorząd dopłacił do zakupu pięciu pieców gazowych. W przyszłym roku ta liczba może pójść w górę, gdyż rozrośnie się sieć gazowa biegnąca w gminie.

Dofinansowaniem objęto zakup ośmiu powietrznych pomp ciepła do ogrzewania budynków i pięciu pomp ciepła do ogrzewania wody użytkowej. Jeśli chodzi o kolektory słoneczne, wsparto sześciu wnioskujących. Wotowoltaika jest wciąż nowością – o dofinansowanie na nią zgłosił się tylko jeden chętny.

W zmodernizowanym programie dotacji do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła, funkcjonującym w gminie Bierawa, największą kwotą (4 tys. zł) wspiera się wciąż zakup pieców gazowych i pomp ciepła – najbardziej ekologicznych i najczystszych źródeł. Do pieca na ekogroszek czy pellet można dostać dofinansowanie w wysokości 3,5 tys. zł, pompy do grzania ciepłej wody i solary – 2,5 tys. zł, a fotowoltaiki – 2 tys. zł.

 

Fot. Pixabay.com

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy