Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Projekt „Opolskie bez tajemnic” realizowany przez TSKN na Śląsku Opolskim, w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego obejmuje po 20 spotkań z historią lokalną w powiatach strzeleckim i kędzierzyńsko-kozielskim. Kolejne w naszym powiecie spotkania z cyklu przed nami.

– Uważam, że to niezmiernie ważne, by znać historię naszej najbliższej okolicy, tej, w której mieszkamy. Po frekwencji na dotychczasowych spotkaniach widzimy, że jest olbrzymie zapotrzebowanie na taką wiedzę o ciekawych miejscach, postaciach, legendach czy tradycjach naszych „małych ojczyzn”. Dlatego serdecznie zachęcam zainteresowanych do wzięcia udziału w kolejnych spotkaniach – mówi Tomasz Kandziora, autor zwycięskiego projektu „Opolskie bez tajemnic”, który otrzymał dofinansowanie w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim.

Pierwsze w powiecie spotkanie z historią lokalną przeprowadzono 10 grudnia 2017 r. w Długomiłowicach. Seria zakończy się w kwietniu. Kto nie miał okazji uczestniczyć w żadnym spotkaniu, będzie miał ku temu jeszcze aż kilkanaście okazji, wszak do dziś odbyło się ich cztery.

Jeszcze ciekawiej powinno być podczas kolejnych spotkań. Te obejmują wszystkie gminy wiejskie naszego powiatu i miasto.

Najbliższe spotkanie zaplanowano na 18 lutego w Miejscu Odrzańskim. „O Reibnitzach, Neumannach i Ryborzach - wielu tajemnicach w jednym Miejscu” będzie opowiadał Piotr Zdanowicz (początek o godz. 16).

Zdanowicza będzie można też posłuchać 22 lutego. W salce parafialnej w Kłodnicy opowie o „Fascynującej krainie rzek i kanałów” (pocz. o godz. 17).

Dwa dni później, 24 lutego, w świetlicy w Goszycach od duetu Piotr Zdanowicz-Marek Stańczyk będzie się można dowiedzieć niemal wszystkiego o „Tajemnicach leśnego hutnictwa” (pocz. o godz. 16).

Nazajutrz, 25 lutego, w sali DFK w Steblowie Artur Głąbik przedstawi historię parafii Zakrzów (pocz. o godz. 16).

Na kolejne spotkanie przyjdzie czekać znów zaledwie jeden dzień. 26 lutego w salce DFK w Koźlu Robert Słota przybliży słuchaczom temat „Mieszkańców powiatu kozielskiego w czasach funkcjonowania Twierdzy Koźle” (pocz. o godz. 17.30).

Harmonogram na marzec otwiera spotkanie w Cisku. 4 marca w tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury o godz. 15 rozpocznie się spotkanie z dyrektor Muzeum w Głubczycach, dr Barbarą Piechaczek. Pani doktor opowie o joannitach na ziemi kozielskiej. Spotkanie to będzie dziesiątym w serii w naszym powiecie.

Projekt „Opolskie bez tajemnic” poza spotkaniami i wykładami, obejmuje realizację dziesięciu wycieczek krajoznawczych po obu powiatach, trzy konkursy oraz opublikowanie przewodnika turystycznego („spacerownika”) po Subregionie Kędzierzyńsko-Strzeleckim.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy