Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Strategiczny szlak, łączący Kędzierzyn-Koźle z Gliwicami, przejdzie całkowity lifting. Zanim jeszcze oddano do użytku zmodernizowany fragment drogi wojewódzkiej nr 408 relacji Brzeźce-Stare Koźle, mówiło się o scenariuszach dotyczących kolejności remontów kolejnych odcinków. Na którym fragmencie DW408 i kiedy ruszą kolejne prace?

Droga wojewódzka nr 408 od lat znajduje się w fatalnym stanie. Duże natężenie ruchu, w znacznej mierze ciężkich pojazdów transportujących chemikalia, na szlaku, którego fragment przebiega przez gminę Bierawa, spowodowało, że jezdnia jest pełna kolein, a jazda nią zagraża bezpieczeństwu.

W 2015 r. „gospodarz” DW408, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu, ogłosił, że szlak przejdzie kompleksowy remont, który, podzielony na etapy, potrwa kilka lat.

Część inwestycji, której wartość to ok. 7,4 mln zł, rozpoczęła się w Brzeźcach. Objęła Stare Koźle i zakończyła się na wysokości tamtejszego boiska piłkarskiego. Plac budowy przekazano wykonawcy 29 września 2016 r. Terminem ukończenia prac miał być grudzień 2017 r. Mówiło się jednak, że przy sprzyjających warunkach pogodowych zadanie może się zakończyć już pod koniec zeszłorocznych wakacji. Ten bardzo optymistyczny scenariusz się nie spełnił i odcinek na głównej drodze Starego Koźla dopuszczono do ruchu 10 lipca 2017 r. Prace wykończeniowe trwały na niej jeszcze kilka tygodni.

W ramach projektu poza rozbudową drogi wojewódzkiej nr 408 na długości 2200 m ujęto m.in.: przebudowę i budowę chodników po obu stronach drogi o szer. 1,50-2,50 m (z dopuszczeniem ruchu rowerowego), przebudowę istniejących zjazdów, budowę lub przebudowę zatok autobusowych i kanalizacji deszczowej, montaż osadników, przebudowę oświetlenia ulicznego. Dostosowane zostały również przejścia dla pieszych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czekamy na przetarg

Kolejny etap całościowej inwestycji dotyczy fragmentu DW408 rozpoczynającego się w Bierawie – od skrzyżowania z ul. Dworcową (DW425) aż do osiedla Korzonek. Na informację o tym, kto ostatecznie w drodze przetargu zostanie wykonawcą zadania, musimy poczekać przynajmniej do połowy marca. Przetarg unijny, w którym obowiązuje 40-dniowy termin składania ofert, powinien zostać ogłoszony w lutym. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie musiał opracować projekt organizacyjny. Stąd szacuje się, że firma będzie mogła wejść na plac budowy najwcześniej w sierpniu. Zakłada się, że roboty potrwają do połowy 2019 r.

Odcinek zostanie zmodernizowany w podobnym standardzie, jak wcześniejszy fragment DW408. Poza gruntowną przebudową jezdni, zadanie obejmie m.in. wykonanie na niej odwodnienia i pełnego oświetlenia na całej długości. Droga wzbogaci się o ścieżki pieszo-rowerowe.

To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia mieszkańców Korzonka i gminy Bierawa, ale jeszcze bardziej zadowoleni powinni być zatrudnieni w Zakładach Azotowych Kędzierzyn, których pewna część zmierza DW408 do pracy.

Dotychczasowe projekty związane z remontem tej drogi dotyczą terenów zabudowanych. Z oszczędności mają być wyremontowane odcinki łączące miejscowości.

Przygotowane są już dokumentacje na Ortowice i Kotlarnię. Po oszczędnościach mają być zaprojektowane Goszyce. Dopiero po wykonaniu odcinków biegnących w obszarach zabudowanych nastąpią uzupełnienia – tyczy się to np. fragmentu ciągnącego się od boiska w Starym Koźlu (gdzie zakończono prace z poprzedniego etapu) do skrzyżowania w Bierawie.

– Swego czasu pan sołtys Goszyc zapowiedział, że będziemy na to (przebudowa fragmentu DW408 biegnącego przez gminę Bierawa – dod. red.) czekać dziesięć lat. Taka jest prawda. Niestety, wszystko trwa bardzo długo – mówił w trakcie jednego ze styczniowych zebrań wiejskich wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń. – Chociażby przetarg na remont odcinka Bierawa-Korzonek. Były zapowiedzi, że zostanie ogłoszony jesienią ubiegłego roku. Pojawiły się jednak pewne formalne problemy – dodał.

Poprawa bezpieczeństwa

Który odcinek czeka przebudowa w dalszej kolejności, nie wiadomo. Przygotowany jest projekt remontu fragmentu DW408, łączącego Brzeźce z Kędzierzynem-Koźlem. Gdyby po etapie Bierawa-Korzonek to właśnie fragment łączący „miasto z wsią” miał się doczekać remontu, stworzyłoby to poczucie pewnej ciągłości, ponieważ ul. Gliwicka byłaby wyremontowana od strony Kędzierzyna-Koźla aż do rogatek Starego Koźla. – Projekty i pieniądze są. Wypada życzyć, by prace przy przebudowie postępowały jak najszybciej. Musimy się jednak uzbroić w cierpliwość – apelował wójt Ficoń.

W tegorocznym budżecie gminy Bierawa sporo uwagi poświęca się poprawie bezpieczeństwa na drogach. Niebawem samorząd przekaże zarezerwowane w budżecie środki w wysokości 100 tys. zł na zaprojektowanie ścieżki pieszo-rowerowej, która ma pobiec ul. Dworcową w Bierawie, tak by łączyła się ze skrzyżowaniem z DW408.

– Zarząd dróg wojewódzkich rozpocznie działania tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nadamy sprawie impuls, rozbieg. Dlatego lada moment podpiszemy porozumienie na projektowanie tego odcinka – zapowiedział włodarz.

Prace projektowe potrwają około roku. Inwestycja ma szansę ruszyć w połowie 2019 r. – To będzie dwuletnie zadanie. Trzeba będzie zdobyć finansowanie na budowę też ścieżki. Przy okazji zostanie zmodernizowana jezdnia. Wstępne szacunki mówią o trzech milionach złotych – przedstawił prognozę wójt Ficoń.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy