Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Od przeszło dwóch lat zabytkowy dworek w Komornie nie może się doczekać nowego nabywcy. Czwarte podejście gminy Reńska Wieś do sprzedaży obiektu - w pakiecie z parkiem i budynkiem byłego internatu szkolnego - spełzło na niczym.

 

Włości, które zamiast cieszyć oko, sprawiają coraz więcej kłopotów, gmina Reńska Wieś przejęła niecałe sześć lat temu od starostwa. Organ prowadzący przyległą do nich placówkę ponadgimnazjalną planował wygasić, tłumacząc to coraz mniejszą liczbą chętnych uczniów. Choć plany przed 2012 r. dotyczące dworku były ambitne. Noszono się nawet z zamiarem jego remontu i utworzenia w nim centrum szkoleniowo-konferencyjnego.

 

Kompleks - z zamiarem tchnięcia życia w szkołę w Komornie - przejęła gmina Reńska Wieś. Dworek był wartością dodaną.

Wówczas całość mogła robić niezłe wrażenie. Jeszcze przed transakcją zabytkowy obiekt odżywał, choćby w trakcie przeprowadzanych dwa razy do roku zawodów w biegach przełajowych, stanowiąc bazę dla zawodników i schronienie przed złą pogodą.

 

Minęły niespełna cztery lata i samorząd podjął decyzję, aby pozbyć się dworku. Pierwszy przetarg - z ceną wywoławczą w wysokości niemal 2,4 mln zł - ogłoszono z końcem 2015 r. W drugim postępowaniu cenę zmniejszono do 1,5 mln zł. Prawa do nieruchomości można było uzyskać za jeszcze mniejszą kwotę w trzecim podejściu - cena wywoławcza nie przekraczała 1,2 mln zł.

 

Zadanie sprzedaży jest jak dotąd niewykonalne. Do 9 lutego, kiedy można było składać oferty w czwartym już postępowaniu (cena wywoławcza 1,185 mln zł brutto), również nikt się nie zgłosił.

Należy dodać, że w przypadku gdy uda się zbyć wspomniane nieruchomości, to w myśl obowiązującej umowy podpisanej przy ich przejęciu przez gminę Reńska Wieś, pieniędzmi ze sprzedaży będzie się ona musiała podzielić z powiatem kędzierzyńsko-kozielskim pół na pół.

Co więcej, gdyby znalazł się kupiec, to tylko w przypadku budynku byłego internatu nie musiałby się konsultować z konserwatorem zabytków, chcąc zagospodarować nabyte dobra. Dworek z przełomu XVIII/XIX wieku oraz założenie pałacowo-parkowe są wpisane do rejestru zabytków.

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy