Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Może i niepozorny – ot, niewielka skrzynka z blachy, ledwie widoczna dla postronnych obserwatorów – ale jakże przydatny. Zawisł na północnej elewacji Domu Kultury w Dziergowicach. Podpowiada, kiedy lepiej zrezygnować z aktywności fizycznej pod chmurką. Oto czujnik, który dużo może.

Mieszkańcy Dziergowic mogą już sprawdzać jakość powietrza w swojej okolicy. Umożliwiający to czujnik – pierwszy w gminie Bierawa – zamontowano 19 lutego na elewacji miejscowego domu kultury.

Pozyskanie przez sołectwo urządzenia to efekt zwycięstwa w konkursie Fundacji Aviva. W ramach programu społeczno-edukacyjnego „Wiem, czym oddycham” w dniach 14 listopada-10 grudnia 2017 r. na dedykowanej akcji stronie internetowej każdy mógł zgłosić lokalizację, w której jego zdaniem powinien znaleźć się zewnętrzny czujnik. W tym samym przedziale czasowym trwało głosowanie internetowe.

Czujniki trafiły do stu lokalizacji z największą liczbą głosów. Połowę tej puli fundacja, poprzez komisję konkursową rozdysponowała wśród zgłoszonych miejsc, tak aby uzupełnić luki w sieci czujników na mapie naszego kraju.

Lokalizacja zgłoszona przez radnego gminnego Romualda Skotarczyka dzięki oddanym nań 391 głosom uzyskała premiowane 44. miejsce w konkursie.

Sensor firmy Airly podaje parametry pyłu zawieszonego PM2.5, PM10 oraz temperaturę, ciśnienie i wilgotność. Wyniki odczytów na bieżąco podawane są na stronie internetowej map.airly.eu oraz w aplikacji, którą można bezpłatnie pobrać na smartfony ze sklepu Google Play.
– Aktualne dane jakości powietrza zwiększą świadomość mieszkańców oraz dostarczą im informacji, kiedy najlepiej jest podejmować aktywność fizyczną na wolnym powietrzu lub pozostać w domu – mówi radny Romuald Skotarczyk. – Poprzez wskaźnik ledowy czujnik informuje również bezpośrednio o jakości powietrza osoby znajdujące się w pobliżu czujnika. Pozwoli również paniom z przedszkola znajdującego się naprzeciw podjąć decyzję, czy warto wybrać się z dziećmi na spacer – dodaje. Wyraża również nadzieję, że sensor powietrza będzie ciągle świecił na zielono, co ma być oznaką dobrej jakości powietrza w Dziergowicach.

Grubo ponad połowa spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Inicjatywa, jak ta Avivy, daje nadzieję, że nawet jeśli do realnej poprawy czystości w Polsce droga daleka, w zasięgu ręki mamy narzędzia, pozwalające decydować, kiedy lepiej nie wychodzić z domu.

Bezpośredni dostęp do odczytów sensora w Dziergowicach znajduje się TUTAJ.

Foto: archiwum prywatne

 

czujnik_dziergo_bie_18_001
czujnik_dziergo_bie_18_001
czujnik_dziergo_bie_18_002
czujnik_dziergo_bie_18_002
czujnik_dziergo_bie_18_003
czujnik_dziergo_bie_18_003
czujnik_dziergo_bie_18_004
czujnik_dziergo_bie_18_004

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy