Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Pewnie niektórzy z Was znają bohaterskiego Gołębia z kreskówki „Szeregowiec Dolot”, który podczas II wojny światowej przeleciał wiele kilometrów, aby dostarczyć ważną wiadomość fronotową. Otóż jeden z takich prawdziwych, skrzydlatych kurierów zamieszkał w sklepie odzieżowym w Kędzierzynie-Koźlu.

Gołąb pojawił się przed butikiem kilka dni temu. Ptak zupełnie nie bał się ludzi i dziarsko wkroczył do sklepu. Na nogach miał metalowe obrączki z numerami telefonów. Nie było problemu z ustaleniem skąd pochodzi.

 

Okazało się, że gołąb pocztowy należy do hodowli z Mikołowa. Jakiś czas temu odłączył się od stada i nie wrócił do domu. Myślano, że zwierzę zginęło, a ono musiało stracić orientację i doleciało do oddalonego o 65 km Kędzierzyna-Koźla. Według zapewnień właściciela ptak odpocznie i sam wróci do Mikołowa.

Gołąb został nakarmiony i napojony, ale jakoś nie kwapił się do opuszczenia sklepu, nawet wtedy, gdy trzeba było go już zamknąć. Jakież było zdziwienie właścicielki butiku, gdy następnego dnia przyszła do pracy, a skrzydlaty towarzysz stał pod drzwiami, a po ich otwarciu śmiało wkroczył do środka. Sytuacja powtarza się od kilku dni, a właścicielowi gołębia jakoś nieśpieszno, aby go odebrać.

 

Hodowla gołębi pocztowych jest popularna szczególnie na Śląsku. Organizowane są zawody, w których startuje nawet kilka tysięcy ptaków, a najlepsze okazy potrafią pokonać dystans kilkuset kilometrów, a rekordowe odległości to nawet 2000 km.

 

Gołębie kosztują od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy. Najlepsze sztuki potrafią być bardzo drogie. Podobno najdroższym gołębiem świata był belgijski „Bolt”, za którego kolekcjoner z Chin zapłacił 1,5 mln zł.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy