Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Kino „Helios” w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza na kolejną projekcję w ramach projektu „Kultura Dostępna”. 28 lipca o godz. 18 zostanie wyświetlony dramat wojenny pt. „Karbala”.

 

Film Krzysztofa Łukaszewicza inspirowany jest wspomnieniami ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który dowodził oddziałem w Iraku.

To były cztery dni piekła. Irackie miasto Karbala. 2004 rok, środek wojny w Zatoce Perskiej. Zaczyna się ważne muzułmańskie święto Aszura.

 

Bojówki Al-Kaidy i As-Sadry planują zająć miejscowy ratusz City Hall – siedzibę lojalnych wobec amerykańskiego okupanta władz i policji, w którym przetrzymywani są aresztowani terroryści. Ataki miejscowych bojówek odpiera osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, którzy mają zapasy jedzenia oraz broni jedynie na 24 godziny walk. Tracą kontakt z bazą, nie wiadomo, kiedy dotrze wsparcie.

Obrońcy ratusza trzymają się dzielnie. Odpierają kolejne ataki, zabijają ponad stu napastników, nie tracąc ani jednego żołnierza. Polscy żołnierze, przy wsparciu Bułgarów, wygrywają największą swoją bitwę od czasów II wojny światowej.

 

W głównych rolach występują: Bartłomiej Topa, Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Leszek Lichota i Hristo Shpov.

 

Projekcje w „Heliosie” to jeden z elementów programu realizowanego z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Dzięki niemu w kilkudziesięciu kinach odbywają się pokazy polskich filmów. Widzów ma zachęcić niższa cena biletów, które kosztują 10 zł.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy