Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Kino „Helios” w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza na kolejną projekcję w ramach projektu „Kultura Dostępna”. 1 września o godz. 18 zostanie wyświetlony polsko-niemiecki dramat wojenny pt. „Letnie przesilenie”.

 

Romek i Guido mają po siedemnaście lat. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami. Chłopcy spotykają się w 1943 roku.

Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii, stacjonującym na polskiej prowincji. W wolnych chwilach słucha zakazanych anglojęzycznych rozgłośni radiowych, nadających jazz. Romek opiekuje się matką i pracuje na kolei przy transporcie pustych wagonów z pobliskiego obozu koncentracyjnego.

 

Pewnego dnia Romek kradnie porzuconą na torach walizkę. W niej są patefon i płyty. Chłopak zabiera je i wspólnie z koleżanką słuchają muzyki. Słyszy to przechodzący nieopodal Guido. Niemiecki żandarm wchodzi do mieszkania przerażonego Romka. Obaj nie przeczuwają jeszcze, że zmuszeni będą podjąć decyzje, które zupełnie odmienią ich życie.

 

Projekcje w „Heliosie” to jeden z elementów programu realizowanego z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Dzięki niemu w kilkudziesięciu kinach odbywają się pokazy polskich filmów. Widzów ma zachęcić niższa cena biletów, które kosztują 10 zł.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy