Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Ciekawie zapowiada się inauguracja po wakacyjnej przerwie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. 11 września o godz. 19 w kinie „Chemik” pokazany zostanie film z 1917 roku.

 

Od kilku lat kolejne sezony DKF-u, organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury, rozpoczynają się od projekcji niemych filmów sprzed wieku. Widzowie mogli zobaczyć już takie klasyczne dzieła, jak choćby: „Metropolis”, „Mumia”, „Brzdąc”, „Nosferatu”, „Sobotnia Góra” czy „Charlie żołnierzem”. Największą atrakcją takich seansów w „Chemiku” jest to, że podobnie jak sto lat temu, wyświetlanemu obrazowi towarzyszy muzyka na żywo wykonywana przez instrumentalistów zwanych taperami.

 

W tej roli występują członkowie beskidzkiej formacji Czerwie. Grupa istnieje 12 lat. Jej styl trudno scharakteryzować. Jest to eklektyzm mocnego punkowego uderzenia, łagodnej latynoamerykańskiej rytmiki, industrialnych brzmień, ludowych przygrywek i śpiewek oraz bezpretensjonalnych tekstów. Zespół tworzą: Wojciech Zaborowski, Maciej Kudłacik, Paweł Zawarus i Piotr Bogunia. Od lat są oni uznanymi twórcami i wykonawcami muzyki do wielu projektów teatralno-filmowo-plastycznych.

 

11 września w „Chemiku” widzowie zobaczą „Bestię” Aleksandra Hertza z 1917 roku. To jedyny zachowany polski niemy film z Polą Negri, czyli Apolonią Chałupiec – wielką gwiazdą kina niemego na świecie. Gra ona Polę Basznikow - ubogą wiejską dziewczynę, która postanawia uciec z domu, bo marzy o karierze na scenie. Pomaga jej w tym jej adorator Dymitr, którego jednak dziewczyna odtrąca. W Warszawie Pola zostaje tancerką w jednym z kabaretów. Tam dostrzega ją Aleksy (Witold Kuncewicz), który zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, a dziewczyna odwzajemnia jego uczucie. Nie wie jednak, że jej ukochany jest już żonaty. Tymczasem upokorzony Dymitr planuje krwawą zemstę.

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy