Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Dla tych, którzy będą chcieli oderwać się od świątecznego stołu, ciekawą propozycję mają kina w Kędzierzynie-Koźlu. 25 grudnia w „Heliosie”, a dzień później w „Twierdzy” będzie można obejrzeć balet „Dziadek do orzechów” z Teatru Bolszoj.

 

W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu „Dziadek do orzechów”. Choć prapremiera baletu odbyła się w Petersburgu 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później, w Stanach Zjednoczonych.

 

Choć dziś, inaczej niż za czasów Piotra Czajkowskiego, spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego. Oparty na opowieści modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna „Dziadek do orzechów” miał wykorzystywać zainteresowanie elit petersburskich fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym.

Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary (w rosyjskiej wersji jest to Masza), która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów.

To jeden z najpiękniejszych baletów z fenomenalną muzyką mistrza Czajkowskiego. Wersja choreograficzna Jurija Grigorowicza nie schodzi z moskiewskiej sceny od premiery w 1966 roku.

W rolach głównych występują: Anna Nikulina jako Masza, Denis Rodkin jako dziadek do orzechów i książę, Andriej Merkurjew jako ojciec chrzestny Drosselmeyer, Witalij Biktimirow jako król myszy z towarzyszeniem zespołu baletowego, chóru i orkiestry Teatru Bolszoj.

 

Spektakl w „Heliosie” będzie można obejrzeć 25 grudnia o godz. 18.30, a w „Twierdzy” 26 grudnia o godz. 18. Bilety do kupienia w kasach kin oraz poprzez systemy sprzedaży internetowej.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy