Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Kędzierzyńskie kino „Helios” zaprasza na kolejny seans w ramach projektu „Kultura Dostępna”. 1 marca o godz. 13 i 18 zostanie wyświetlony dokument historyczny pt. „Habit i zbroja”.

 

Film Pawła Pitery przedstawia dzieje średniowiecznej Polski oraz wielkiego państwa, które wyrosło przy jego północno-wschodnich granicach, jak gigantyczną grę strategiczną, w której konkurują ze sobą różne wartości cywilizacyjne.

 

Scenariusz obejmuje kilkaset lat. Począwszy od XII wieku, pokazuje powstanie Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Następnie sprowadzenie braci przez Konrada Mazowieckiego do Polski i kolonizację ziem pruskich nad Bałtykiem, co doprowadza do powstania nowego państwa. Dalej film przedstawia wojny Polaków i Krzyżaków, które w końcu doprowadzają do pokoju toruńskiego, a następnie hołdu pruskiego i likwidacji państwa zakonnego.

 

Trwa dziewiąta edycja programu „Kultura Dostępna”, wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki niemu bilety na polskie filmy kosztują tylko 10 zł. W kolejnych tygodniach na widzów czekają: „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” (8.03), „Botoks” (15.03), „Najlepszy” (22.03) oraz „Reakcja łańcuchowa” (29.03).

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy