Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Z piłką nożną nie rozstaje się od dzieciństwa. Rodzice kupowali mu przeróżne piłki i koszulki piłkarskie. – Pamiętam, że pierwszą koszulką była ta z numerem „9” i napisem „Ronaldo”. Ten reprezentant Brazylii był i nadal jest moim idolem – wspomina Rafał Benedik, zawodnik LZS Maciowakrze, który w plebiscycie sportowym NTO zdobył tytuł Najpopularniejszego Sportowca Roku 2017 w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

Ma 22 lata. Od urodzenia mieszka w sołectwie Chrósty. Ukończył technikum informatyczne w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu. Obecnie pracuje jako specjalista do spraw logistyki.

Chociaż poza piłką nożną bardzo lubi grać w siatkówkę, piłkę ręczną i tenisa stołowego, to futbol jest bezkonkurencyjny.

– Zawsze, gdy są transmitowane mecze z mistrzostw świata czy Europy, chętnie zasiadam przed telewizorem i dopinguję naszą reprezentację – mówi Rafał Benedik.

Jego pierwszym klubem była Fortuna Ostrożnica. Niestety, po sezonie klub się rozwiązał i razem z trenerem Krzysztofem Urbaniakiem Rafał Benedik wstąpił w szeregi Unii Polska Cerekiew.

– W niej zdobywałem swoje pierwsze bramki. Mimo że miałem 17 lat, to trener darzył mnie zaufaniem i wystawiał w pierwszym składzie. Jednak nasze drogi się rozeszły, gdy przeszedłem do ekipy z Maciowakrza – wspomina piłkarz.

Jednym z powodów takiej decyzji był fakt, że w Maciowakrzu mieszka dziewczyna Rafała. Tam też ma wielu kolegów, dzięki którym od początku lepiej szło mu na boisku.

– Sezonu za dobrze nie kończyliśmy, bo mieściliśmy się w dolnej połówce tabeli, ale zawsze udawało mi się strzelić 10-15 bramek na sezon – przyznaje Benedik. – I to mnie zawsze motywowało, by bić swoje rekordy – dodaje.

Pod koniec rozgrywek w minionym sezonie miał na koncie 25 bramek i był wiceliderem strzelców. Po rundzie jesiennej może się poszczycić 15 golami. Zapowiada, że postara się pobić rekord.

– Łącznie w 66 meczach w klasie B mam strzelonych 64 bramek, z czego jestem bardzo dumny i dziękuję wszystkim kolegom z drużyny, bo bez nich nie byłoby tych bramek. A od 18 marca walczymy dalej na boisku! – zapowiada rozmówca.

W sporcie jak w życiu. W minionym sezonie na jednym z treningów Rafał doznał urazu stawu skokowego. Z murawy zszedł o kulach. Musiał zrezygnować z piłki na dwa miesiące. Przyznaje, że bardziej niż rozbrat z piłką bolało go, iż nie może grać z kolegami i pomagać im na boisku. Piłka nożna, co podkreśla, zawsze przynosi mu wiele radości i wzruszeń.

– A czasem smutku, gdy nie idzie po mojej myśli albo gdy przegrywa moja ulubiona drużyna, czyli Real Madryt – śmieje się.
W okresie zimowym gracze drużyny z Maciowakrza, której trenerem jest Rajnold Raubal, starają się spotkać raz w tygodniu i zagrać na hali. Gdy zaczyna się sezon, gra przenosi się na boisko w Maciowakrzu.

Wygrana w plebiscycie doda mu skrzydeł. Jego siostra Andrea wyczytała w Internecie, że rusza plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca Roku, po czym zrobiła bratu niespodziankę i zgłosiła go bez jego wiedzy.

– Głosowanie trwało ponad miesiąc. Liczyła się liczba SMS-ów. Nie spodziewałem się, że od początku głosowania do samego końca będę na pierwszym miejscu. Dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie głos, mojej dziewczynie, rodzinie i przede wszystkim siostrze, bo bez niej nie rozmawialibyśmy teraz – uśmiecha się Rafał.

Zaproszenie do Opola na finał podsumowujący plebiscyt otrzymał w ostatnim tygodniu stycznia. Bardzo się ucieszył, że będzie miał okazję uczestniczyć w uroczystej gali. Pojechał razem ze swoją dziewczyną.

– Natalia zawsze jest obok mnie. Jednak im bliżej rozpoczęcia gali, tym stres był większy – nie ukrywa Rafał. – Spotkałem tam między innymi byłego trenera i zawodnika reprezentacji Polski pana Antoniego Piechniczka czy prezesa ZAKSY pana Sebastiana Świderskiego, którego kilka lat temu oglądałem w telewizji, gdy grywał na mistrzostwach. Cudowne przeżycie – dodaje.

Pierwsze miejsce w poszczególnych kategoriach w etapie powiatowym plebiscytu NTO zajęli: Rafał Benedik, piłka nożna, LZS Maciowakrze (Najpopularniejszy Sportowiec Roku), Blanka Ocipinska, piłka nożna, LZS Odrzanka Dziergowice (Najpopularniejszy Sportowiec Roku – Junior), Marta Dziadosz, krav maga (Najpopularniejszy Trener Roku), Po-Ra-Wie Większyce (Najpopularniejsza Drużyna Roku), Krzysztof Hańcza, piłka nożna, PSP 9, Kędzierzyn-Koźle (Najpopularniejszy Nauczyciel WF Roku).

Foto: OZPN

 

 Sponsorem wiadomości sportowych jest WellFit

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy