100-lecie Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Dni Honorowego Krwiodawstwa

  • 01.12.2019, 21:19
  • Rafał Pulkowski
100-lecie Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Dni Honorowego Krwiodawstwa
Rejonowe obchody jubileuszu 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Dni Honorowego Krwiodawstwa miały miejsce w minioną sobotę, 30 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu.

Od wielu lat oddają krew, by pomagać innym, choć nie widzą do kogo ona tak na prawdę trafia. Rekordziści oddali już kilkadziesiąt litrów krwi. W uroczystym wydarzeniu, podczas którego wręczono medale i wyróżnienia dla Honorowych Krwiodawców wzięli udział m.in. starosta powiatu Małgorzata Tudaj, zastępca prezydenta miasta Artur Maruszczak, dyrektorzy placówek oświatowych, prezesi klubów Honorowych Dawców Krwi, opiekunowie szkolnych klubów Honorowych Dawców Krwi i kół PCK.

- Znamienna data, to 19 styczeń 1919 roku, kiedy to w hotelu "Bristol" w Warszawie pod przewodnictwem pani Heleny Paderewskiej zebrały się wszystkie organizacje charytatywne, które były na ziemiach Polskich w czasie zaborów. Uchwaliły wówczas, że trzeba to scalić, żeby móc efektywniej działać i powstało Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Nie miało jeszcze nazwy Polski Czerwony Krzyż. To nastąpiło dopiero w roku 1927. Przez te sto lat Polski Czerwony Krzyż pięknie zaznaczył swoją historię również, jako historię Polski. Szczególnie w czasach wojny, w czasach powstania Warszawskiego - powiedziała Elwira Bury, prezes oddziału okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu.

 

Po raz pierwszy krew pobrano w Warszawie w 1935 roku. Ponadto PCK był twórcą stacji poboru krwi, czyli podwaliną pod dzisiejsze centra honorowego krwiodawstwa. Podczas uroczystości mogliśmy poznać historię powstawania PCK oraz honorowego krwiodawstwa. Uczniowie I LO przygotowali na tę okoliczność godzinne przedstawienie teatralno-muzyczne.

- Na terenie oddziału rejonowego zarejestrowanych jest 680 czynnych Honorowych Krwiodawców i są to osoby zrzeszone w klubach dawców krwi. Natomiast łącznie z tymi niezrzeszonymi, którzy oddają krew, jest ponad 1300 - powiedział Włodzimierz Kominek, prezes oddziału okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Krwiodawstwo jest bardzo ważne, ponieważ krwi nie można zastąpić niczym innym, ani kupić jej nigdzie. Każdy dawca robi to bezinteresownie, czerpiąc z tego ogromną satysfakcję.

- Oddaję krew od osiemnastego roku życia dwa do trzech razy rocznie. Staram się robić to regularnie. Pierwszy raz oddałem krew w szkole, która organizowała taką akcję wyjazdową i od tego się zaczęło. Nie wiem do kogo trafia ta krew, ale człowiek czuje satysfakcję po samym oddaniu - mówił Piotr Ratajczak, który oddał ponad 6 litrów krwi.

 

W dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny - bezinteresowne oddawanie krwi, Minister Zdrowia odznaczył odznaką „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony Dla Zdrowia Narodu”: Grzegorz Bokwa, Robert Jemielita, Bogusław Andrzej Krowicki, Rafał Józef Makusz, Piotr Nerynk, Marcin Wlazły.

 

Uchwałą Kapituły Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża III stopnia został wyróżniony: ksiądz Edward Bogaczewicz, Proboszcz parafii pw. Ducha Św. i NMP Królowej Polski w Kędzierzynie-Koźlu.

Natomiast II stopnia został wyróżniony: Bronisław Piróg, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Cukrowni „Cerekiew” w Ciężkowicach.

 

Z okazji 100-lecia powstania Polskiego Czerwonego Krzyża w Polsce, Zarząd Główny PCK i Krajowa Rada Krwiodawstwa, w dowód uznania za wieloletnią, aktywną działalność na rzecz rozwoju Polskiego Czerwonego Krzyża zostali wyróżnieni pamiątkowymi medalami: pośmiertnie Ryszard Skorek, Mieczysław Ferdzyn oraz Nadleśnictwo „Kędzierzyn” w Kędzierzynie-Koźlu.

 

W dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny - bezinteresowne oddawanie krwi, po oddaniu 5 litrów krwi wśród kobiet oraz 6 litrów wśród mężczyzn odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia zostali wyróżnieni: Marek Burzyński, Piotr Chomentowski, Andrzej Francuz, Jacek Gładysz, Jarosław Hołda, Przemysław Juda, Sebastian Koziarski, Mariusz Matysek, Lech Andrzej Pałka, Rafał Panasiuk, Łukasz Paździor, Rafał Pławiak, Piotr Ratajczak, Szymon Sankowski, Kasprzyk Seweryn, Michał Zabdyr, Mariusz Zwierz.

 

Po oddaniu 12 litrów, odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia zostali wyróżnieni: Mateusz Bąk, Mateusz Bieniasz, Piotr Linek, Radosław Mierzejewski, Agnieszka Mikulska, Michał Zdziarski.

 

Po oddaniu 18 litrów krwi, odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia zostali wyróżnieni: Dawid Abramowicz, Włodzimierz Andrzejczyk, Paweł Szewczyk, Grzegorz Proksza, Adam Wielgan, Bartosz Żelazny.

 

45-lecie działalności obchodził Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Kofama” przy Kozielskiej Fabryce Maszyn w Kędzierzynie-Koźlu.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (66)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe