wtorek, 16 kwietnia 2024 11:45
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pierwsze zawody strzeleckie z broni czarnoprochowej o Puchar Prezydenta Kędzierzyna-Koźla

To wydarzenie przyciągnie zapewne miłośników militariów nie tylko z naszego miasta i powiatu. Organizowane przez Kozielskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej I zawody strzeleckie z broni czarnoprochowej o Puchar Prezydenta Kędzierzyna-Koźla zaplanowano w przyszłym miesiącu w Blachowni.
Pierwsze zawody strzeleckie z broni czarnoprochowej o Puchar Prezydenta Kędzierzyna-Koźla

Czarnoprochowce to broń palna produkowana do końca XIX wieku. Dopiero wówczas w masowym użytku pojawiła się broń wykorzystująca do zapłonu prochy bezdymne. Broń czarnoprochowa jest szczególnie popularna wśród grup rekonstrukcyjnych oraz pasjonatów historii militariów. Repliki broni czarnoprochowej m.in. rewolwery, karabiny czarnoprochowe czy strzelby to znakomity sposób na bezpośredni kontakt z historią strzelectwa i militariów. Co ciekawe, zakup broni palnej wyprodukowanej przed 1885 rokiem lub jej współczesnej repliki, zgodnie z przepisami polskiego prawa nie wymaga zezwolenia.

Zawody zaplanowano na 17 października 2021 r. Początek o godz. 10:00 na terenie strzelnicy sportowej na osiedlu Blachownia (ul. Szkolna 15, przy bramie głównej Holdingu Blachownia)

Przewidziano konkurencje:

- Miquelet (muszkiet skałkowy 50 m)

- Vetterli (karabin dowolny 50 m)

- Mariette (rewolwer 25 m)

W zawodach mogą wziąć udział członkowie klubów strzeleckich, Bractw Kurkowych, osoby niezrzeszone posiadające własną broń rozdzielnego ładowania - czarnoprochową, miłośnicy strzelectwa, sportowcy, rekonstruktorzy, osoby pełnoletnie, seniorzy oraz młodzież (tylko pod nadzorem opiekuna prawnego). Jako widzowie mogą brać udział wszyscy zainteresowani, szczególnie osoby pasjonujące się historią.

Zawodnicy strzelają z broni własnej lub wypożyczonej na własne ryzyko. Wszystkie konkurencje rozgrywane są w oparciu o przepisy międzynarodowe i regulamin zawodów.

Projekt współfinansowany jest ze środków gminy Kędzierzyn-Koźle. Natomiast organizatorem tego wydarzenia jest, zrzeszające pasjonatów historii, Kozielskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej założone w 2010 roku. Grupa ta odtworzyła VI Regiment Garnizonowy von Lattorf, który stacjonował w Twierdzy Koźle.

Warto przypomnieć, że gen. bryg. Christof Friedrich von Lattorf urodził się 7 września 1696 r. Pochodził z Magdeburga. Studiował w Halle. W 1713 r. rozpoczął służbę wojskową w pułku księcia Leopolda von Anhalt- Dessau. Na Górny Śląsk przybył jako major w 1742 r. Rok później był dowódcą pułku von Perfode. W 1748 r. został generalnym starostą Szczecina. 11 grudnia 1753 r. będąc generałem brygady i szefem pułku garnizonowego v. Bossescheina został komendantem Koźla. Dowodził obrona twierdzy przez cały okres wojny siedmioletniej (1756-1763). Dnia 22 grudnia 1758 r. król Fryderyk II podczas pobytu w Koźlu udekorował v. Lattorfa orderem Orła Czerwonego i awansował do stopnia generała dywizji. Zmarł w Koźlu 3 kwietnia 1762 r.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
6,49
6,65
2,79
45zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna