By dojechać do celu, trzeba się nieźle orientować

  • 12.05.2019, 22:02
  • Rafał Pulkowski
By dojechać do celu, trzeba się nieźle orientować
Samochodowy rajd nawigacyjny Rally Gala 2019 odbył się w niedzielę 12 maja w Kędzierzynie-Koźlu. Wystartowały 22 załogi z całej Polski oraz Czech. Była to 6 runda Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostw Polski, Nawigacyjnego Pucharu Polski oraz Nawigacyjnego Pucharu Śląska.

Organizatorem rajdu był Automobilklub Kędzierzyńsko-Kozielski. Odwiedziły nas załogi m.in. z Mysłowic, Katowic, Rudy Śląskiej, Warszawy, Poznania czy Czeskiego Hlučína. 

 

- Gala ma bardzo długą tradycję. Zaczynaliśmy już w latach dziewięćdziesiątych. Wtedy odbywał się pod nazwą "Fama" i prowadził go nasz były prezes Wojciech Kluk. Później to się zmieniło w rajd Gala i kontynuujemy dobrą passę do dziś - mówił Zdzisław Maciejec, wiceprezes Automobilklubu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, autor trasy oraz komandor tegorocznego rajdu Rally Gala.

 

Rajd nawigacyjne polega na przejeździe od punktu do punktu po mapie - najkrótszą drogą. Jednak aby zaplanować taką trasę, trzeba się trochę nagłowić i GPS nic tu nie da. Zadaniem uczestników rajdu było wpisywanie do karty drogowej wiz - numerków zamieszczonych na specjalnych tablicach, które organizatorzy wcześniej ustawili na trasie.

 

- Wszystkie imprezy organizowane przez Polski Związek Motorowy i automobilkluby, są organizowane zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. To jest nadrzędna sprawa. Na każdym rajdzie staramy się też szkolić i przypominać przepisy dzięki testom BRD, które są elementem rajdu i również są punktowane - dodał Zdzisław Maciejec.

 

Nie mogło zabraknąć elementu, w którym można trochę poszaleć autem i sprawdzić swoją umiejętność. Na specjalnie przygotowanym placu manewrowym, kierowcy musieli pokonać tor w jak najkrótszym czasie. Liczyły się setne sekundy, a warunki pogodowe sprawiły dodatkowe utrudnienie dla rajdowców z cięższą nogą.

 

- Każdy może wziąć udział w takim rajdzie. Oczywiście zapraszamy wszystkich, nawet całe rodziny. Oczywiście jeśli ktoś przyjedzie pierwszy raz, to może mieć nikłe szanse na osiągnięcie jakiegoś większego wyniku. Trzeba się trochę przeszkolić i przeczytać kodyfikator, który jest na stronie Polskiego Związku Motorowego, no i przynajmniej raz trzeba pojechać, żeby poczuć o co w tym chodzi - podkreślił wiceprezes AK-K.

 

Takie rajdy podnoszą umiejętność jazdy, nawigacji i orientacji w terenie. Nie trzeba mieć specjalnie przygotowanego samochodu i przede wszystkim nie należy mylić rajdów z wyścigami!

Meta rajdu była w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zakrzowie, gdzie ogłoszono wyniki i rozdano puchary najlepszym załogom. Rally Gala odbyła się pod honorowym patronatem prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle.

 

Wyniki:

 

W Nawigacyjnym Pucharze Polski:

1. miejsce Marcin Lutek i Monika Wojtkowiak.

2. miejsce Tomasz Kurasiewicz i Wiktoria Przybylska.

3. miejsce Marek Skrzypiński i Tomasz Słupski.

 

W Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski:

1. miejsce Norbert Frydrychowicz i Monika Jaworska.

2. miejsce Bartosz Komarnicki i Piotr Waśkiewicz.

3, miejsce Zuzana Klasova i Martin Klasa.

 

W klasyfikacji klubowej:

1. miejsce Automobilklub Wielkopolski.

2. miejsce Automobilklub Mysłowicki.

3. miejsce Automobilklub Kędzierzyńsko-Kozielski.

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (63)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe