Piątek, 18.01.2019
ceratizit
ceratizit
ceratizit

Piosenki Janusza Kofty

start 27.01.2019 godz. 18:00

Filharmonia Opolska

koniec 27.01.2019 godz. 20:00

Lokalizacja: Opole, ul. Krakowska 24

Koncert pt. "Idź swoją drogą", piosenki Jonasza Kofty.

27.01.2019 g. 18.00 sala koncertowa

Bilety: 40 zł

 

Wystapią:

Nula Stankiewicz - śpiew

Janusz Strobel - gitara klasyczna, aranżacje

Jerzy Małek - trąbka

Paweł Pańta - kontrabas

Cezary Konrad - perkusja.

 

Koncert został zainspirowany 30. rocznicą śmierci wspaniałego Poety, Jonasza Kofty.

W koncercie zabrzmią utwory m.in. Włodzimierza Nahornego ("Jej portret"), Janusza Strobla ("Księżyc w nowiu", "Piosenka o czasie przeszłym niedokonanym", "Trzeba marzyć"), Andrzeja Korzyńskiego ("Do łezki łezka"), Jana Pietrzaka ("Pamiętajcie o ogrodach"), a także piosenki, które Jonasz Kofta napisał do muzyki Baden Powella ("Samba trawy"), A. C. Jobima ("Samba na jedną nutę), Antonio Lauro ("Walc szczęście").

Pozamuzyczną wartością koncertu jest prezentacja pomiędzy piosenkami materiałów archiwalnych, radiowych i telewizyjnych, a także rękopisów i zdjęć Poety.

Patronat nad koncertem objęła Fundacja im. Jonasza Kofty "Pamiętajcie o ogrodach", zaś Patronem Medialnym wydarzenia jest Polskie Radio RDC.

 

„Idź swoją drogą”, czyli piosenki Jonasza Kofty. Po ogromnym sukcesie płytowym i koncertowym programu „Byle nie o miłości” z piosenkami Agnieszki Osieckiej, przyszedł czas na piosenki Jonasza Kofty. „Idź swoją drogą” to nowy koncert złożony z piosenek Jonasza Kofty, do którego powstania zainspirowała Nulę Stankiewicz 30. rocznica śmierci Poety. Janusz Strobel, który z Jonaszem Koftą napisał wiele piosenek, podjął się aranżacji utworów, które Nula wybrała do tego koncertu. Znajdują się w nim, poza kompozycjami Strobla, Nahornego, Korzyńskiego, Pietrzaka, Lobosa, Lauro, również utwory wywodzące się z kręgu kultury latynoamerykańskiej. Nula mówi o sobie: „Nie, nie jestem piosenkarką jazzową”, ale zawsze zaprasza do współpracy wybitnych przedstawicieli tego gatunku. W „Idź swoją drogą” usłyszycie zatem: Janusza Strobla, Pawła Pańtę, Cezarego Konrada, Jerzego Małka.

To piękny koncert.
Pogodny, nienachalnie zabawny, poetycki. Zupełnie jak Jonasz Kofta.
W koncercie wykorzystane są archiwalne materiały filmowe i radiowe, w których słyszymy samego Poetę, a slajdy z Jego rękopisami i zdjęciami tworzą dodatkowy walor tego wydarzenia.
To wszystko stwarza atmosferę, jak gdyby sam Poeta współtworzył koncert.


Koncert na pogodę i niepogodę.
Na smutki i radości.
Na karnawał i po karnawale.
Bo, jak mawiał Kofta:
„Uśmiechnij się. Jutro będzie za późno!”…

Nula Stankiewicz - wokal

to artystka znana przede wszystkim w kręgach piosenki literackiej. Zadebiutowała jako laureatka kilku konkursów poezji śpiewanej, ale szybko odkryła, że konkursy nie są zadawalającą ją formą. Występowała w wielu formacjach, od kilkunastu lat  współpracuje z Januszem Stroblem. W 2013 roku wspólnie stworzyli dwupłytowy album „Strobel Kofta Wołek” – zestaw piosenek do słów Jonasza Kofty i Jana Wołka z muzyką Janusza Strobla zaśpiewanych przez Nulę. „ Janusz Strobel mówi, że istota muzyki zwykle leży w szufladzie – wspomina prace nad tym albumem wokalistka. Czuję się wyróżniona, że było mi dane zajrzeć do tej szuflady. Niewątpliwie, znalazłam tam istotę muzyki. Kwintesencję wszystkiego, co powinno składać się na piosenkę. Mądre, ale nie przemądrzałe wiersze, opatrzone pięknymi niebanalnymi melodiami. Jedna płyta nie zmieściła wszystkiego, co chciałam nagrać, powstał dwupłytowy album. Wybrałam 21 piosenek do tekstów Jana Wołka i Jonasza Kofty. Realizacja tego materiału spełniła moje muzyczne marzenie”.

Bestsellerowy album został wznowiono w formie jednopłytowego albumu „Wybrane”. Nula Stankiewicz ma w swoim dorobku  także album  „W hołdzie wolności”- zrealizowany wraz z Andrzejem Jagodzińskim. „ Kiedy Andrzej Jagodziński zaprosił mnie do realizacji piosenek patriotycznych, zgodziłam się bez wahania – wspominka wokalistka. Wzięli w nim udział Agnieszka Wilczyńska, Andrzej Jagodziński, Adam Cegielski, Czesław „Mały” Bartkowski oraz Janusz Strobel i Robert Majewski. Utwory, które śpiewam, takie jak „Mury”, „Nie pytaj o Polskę” i inne, są od lat w kanonie polskiej piosenki. Wykonując je, chciałam zachować prostotę w interpretacji, pozostać niejako w opozycji do bogatych aranżacji stworzonych przez Andrzeja Jagodzińskiego. Nadać im własny rys”.

Nula Stankiewicz i Janusz Strobel stworzyli  teraz  album „Byle nie o miłości” – rodzaj hołdu dla poetki polskiej piosenki – Agnieszki Osieckiej. Ubrali we własne, jazzujące nastroje jej wielkie przeboje „ Uciekaj moje serce”, „Nikomu nie żal pięknych kobiet”, „Szpetni Czterdziestoletni”, „Ach Panie, Panowie”, „Oczy tej małej”, słynną „Małgośkę” ale także piękną kompozycję Krzysztofa Komedy „ Ja nie chcę spać”.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.