sobota, 27 kwietnia 2024 09:12

Zagospodarowanie odpadów budowlanych — jakie są przepisy i wymagania?

Odpady budowlane powstają podczas prac związanych z budową obiektu czy jego rozbiórką. Mogą też generować się podczas prac remontowych w mieszkaniu lub domu. Jak wygląda kwestia gospodarowania tego typu odpadami? Co mówi na ten temat prawo i jak postępować ze śmieciami remontowo-budowlanymi zgodnie z przepisami?
  • 29.05.2023 12:22
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zagospodarowanie odpadów budowlanych — jakie są przepisy i wymagania?

Definicja odpadów budowlanych

O odpadach budowlanych przeczytać można między innymi w Ustawie o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz.U.2022.699 t.j.) Można tam znaleźć informację, że odpady budowlane i rozbiórkowe to odpady powstające podczas robót budowlanych. A czym zatem są wspomniane roboty budowlane? Do prac tych zaliczana jest:

  • budowa obiektu (przy czym do budowy zaliczają się też prace takie jak odbudowa, rozbudowa i nadbudowa)
  • przebudowa obiektu budowlanego
  • demontaż obiektu budowlanego
  • rozbiórka obiektu budowlanego
  • remont obiektu budowlanego

Zgodnie z przepisami więc, odpady, które powstają na skutek prowadzeniu wyżej wymienionych robót, są odpadami budowlanymi. Taka definicja odpadów to efekt nowelizacji. Zgodnie z ustawą z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2151) odpady powstałe podczas robót budowlanych nie są już zaliczane do odpadów komunalnych. 

Gospodarowanie odpadami z budowy i remontu

Fakt, że odpady z budowy i remontu nie wchodzą w skład śmieci komunalnych, ma swoje konsekwencje. Wśród nich fakt, że błędem jest umieszczać tego rodzaju śmieci w kubłach na odpady bytowe. Odkąd w życie weszła obowiązkowa segregacja śmieci komunalnych, każde gospodarstwo domowe musi segregować powstające śmieci wg pięciu frakcji, a także umieszczać odpady w odpowiadających tym frakcjom kubłach. Żadna frakcja odpadów bytowych, nawet ta, która określa się jako śmieci zmieszane, nie jest tożsama z odpadami budowlano-remontowymi. Te powinny być gospodarowanie na oddzielnych zasadach. Wymusza to więc składowanie śmieci z remontu i budowy w osobnym kontenerze na śmieci. Co więcej, pojemnik na odpady budowlane jest konieczny również wtedy, kiedy śmieci budowlane generowane są na własnej posesji, gdzie jest sporo miejsca na ewentualne składowanie odpadów. Nie można trzymać śmieci budowlanych bezpośrednio na ziemi, nawet jeżeli jesteśmy jej właścicielami. Pojemnik chroni przed wnikaniem do gleby ewentualnych zanieczyszczeń. 

Składowanie i wywóz śmieci budowlanych

Co zatem zrobić ze śmieciami z budowy czy remontu? Jeżeli śmieci budowlane pochodzą z remontu w gospodarstwie domowym, odpady można dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Obecnie każda gmina w Polsce jest zobowiązana do zorganizowania PSZOK-u na swoim terenie. Punkt ten może przyjąć odpady remontowo-budowlane, ale warto wcześniej upewnić się, czy nie obowiązują aktualnie ilościowe limity przyjęć odpadów. Niektóre regulaminy PSZOK-ów wprowadzają zasadę, że przyjmowane są jedynie niezanieczyszczone frakcje odpadów budowlanych, np. ceramika oraz czysty gruz ceglany i betonowy. Ponadto wywóz odpadów do PSZOK-u trzeba zorganizować na własną rękę, to znaczy pracownicy punktu nie przyjadą po śmieci, to my musimy je dostarczyć na miejsce. 

Alternatywą jest skorzystanie z usług firm, które oferują wywóz gruzu. Zaleta takiego rozwiązania to nie tylko odciążenie od transportowania śmieci, ale fakt, ze w cenie wywozu jest też wynajęcie kontenera, który umożliwi bezpieczne składowanie nieczystości remontowo-budowlanych do czasu ukończenia prac i wywozu gruzu.

Odpady na budowie

Gospodarowanie odpadami na placu budowy leży zaś w gestii wytwórcy odpadów. A prawo mówi o tym, że wytwórcą odpadów nie jest właściciel działki, na której prowadzona jest budowa, lecz bezpośredni wykonawca robót (o ile umowa z wykonawcą nie stanowi inaczej). Firmy remontowo -budowlane zazwyczaj więc współpracują z profesjonalnymi firmami, jak eko-gruz.pl, podstawiającymi kontenery i wywożącymi śmieci z budowy. Duży kontener pomieści nawet kilka ton odpadów. Gruz, kiedy odbierany jest przez firmę wywozową, trafiła do sortowni, następnie jest oczyszczany, aby w jak największym stopniu mógł być poddany odzyskowi surowców wtórnych. Czysty gruz idealnie nadaje się do produkcji kruszywa budowlanego, który na powrót trafia do obiegu i jest wykorzystywany podczas prac budowlanych. 

Na koniec warto przypomnieć, że przytoczone tutaj gospodarowanie odpadami dotyczy śmieci z budowy i remontu, które nie są odpadami niebezpiecznymi. Odpady budowlane, zaliczane do odpadów niebezpiecznych, np. wyroby azbestowe, podlegają osobnym, ścisłym wytycznym w zakresie gospodarowania tego rodzaju śmieciami. 

--- Artykuł sponsorowany ---